SES YİTİMİ

SES YİTİMİ
Tanımı: (Afoni) Kısmi veya tam olarak konuşamamaktır.
Nedenleri: Genellikle konuşma kaslarını kontrol eden sinirlerin hastalığı veya zedelenmesi, boğaz, gırtlak hastalıkları, gırtlak tümörleri ve sinirsel nedenleri olabilir. Histerik afoninin nedeni, bir bilinçaltı reaksiyonu ile, hiç konuşmamak veya özel bir durumda konuşmamak isteğidir. Tedavi nedenin tedavisidir. Kısa sürede geçmeyen ses yitimi durumunda mutlaka uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: Bir su bardağı sütün içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir silme tatlı kaşığı kereviz tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek gün içinde yudumlanarak içilir.

  1. Bir miktar binbir delik çiçeği bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde üç öğün bir çorba kaşığı suyun içine beşer damla damlatılarak kullanılır.
  2. Bir su bardağı kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış koyun otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere gargara yapılarak kullanılır.
  3. İki adet taze ve ince kıyılmış incir ile bir su bardağı süt kaynatılıp sabah ver akşam olmak üzere günde iki kez süzülmeden içilir.
  4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı dar yapraklı sinirli ot katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  5. Bir miktar lahana yaprağı yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen bir su bardağı suyunun içine bir adet yumurta sarısı ilave edilerek içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.