ŞEKER HASTALIĞI

ŞEKER HASTALIĞI
Tanımı: (Diyabet) Kanda glikozun artması sonucu, idrarda şeker bulunmasıdır. İki türü vardır.
1- Şekersiz Diyabet (Diabetes insipidus): bu durumda, hasta bol miktarda, çok seyreltik idrar çıkartmaktadır.
Nedeni: Hipofiz bezinin arka kısmınca salgılanan vazopressin hormonunun yetmezliğidir.
2- Şekerli Diyabet (Diabetes mellitus): Bilinen şeker hastalığıdır.
Nedeni: Pankreas tarafından salgılanan insülün hormonu azlığıdır. Hastalık, orta yaşlarda, çok hafif bir şekilde başlayabilir ve teşhis edilmesi ancak genel bir muayene esnasında olur. Şeker hastalığı aynı zamanda atardamar hastalıklarıyla da ilgilidir. Kadınlardaki ilk şikayet dış üreme organlarındaki kaşıntıdır. Hastalık yaşamın erken döneminde başlarsa, daha ağır seyreder. Hasta, gittikçe aryan susuzluk duygusu, halsizlik ve kilo kaybından şikayet eder, sık ve az idrar çıkartır. Kadınlarda adetler kesilebilir ve dış üreme organlarında kaşıntı başlar, erkeklerde ise cinsel güç azalabilir. Dişetleri iltihabına sık rastlanır ve tekrarlayan çıbanlar, geceleri gelen bacak krampları, el ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma, diyabetin sık rastlanan ön belirtileridir. İdrarda şeker boldur ve ağır şeker vakalarında, hastanın soluğu aseton kokar. Bu konuda uzman bir doktora danışılmasında fayda vardır. Tedavi edilmezse bilinç kaybı ve şeker koması görülür. Bu hastalık, akciğer veremi gibi, diğer bir kronik hastalıkla bir arada bulunabilir.
Tedavi uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Bazen sadece perhizle idare edilebilir, perhizle birlikte ağızdan bir antidiyabetik ilaç alınabilir veya daha ağır vakalarda, insülin kullanılması da gerekebilir. Ağır vakalarda, düşük şeker düzeyinden ötürü, koma tehlikesi olduğu gibi, bazende çok yüksek kan şeker ve keton (vücutta, yağ ve proteinlerin tam olmayan oksitlenmesi sonucu ortaya çıkan maddeler) düzeyinden ötürü koma (şeker koması) olasılığı vardır.
1-    Düşük kan şekeri düzeyi koması (Hipoglisemik koma): Yüksek doz insülin almaktan, bir öğün atlamaktan veya şiddetli idman yapmaktan ötürü, kan şeker düzeyinin düşmesidir. Önceleri iyi olan bir hastada, ani başlaması tipiktir. Öncü belirtiler, huzursuzluk, bayılma duygusu, kalp çarpıntısı, soğuk terleme ve açlık duygusudur. Hasta, genellikle belirtileri tanır ve nöbeti, bir miktar şeker yiyerek atlatır. Bunu önleyemezse, sarhoşmuş gibi yürür, konuşur, bayılır ve komaya girer.
2-    Şeker koması: Kanda artmış şeker düzeyi ve ketonların varlığıdır. Bilinen şeker hastalında, bir doz insülin ihmal edilmesi, gereğinden az insülin kullanılması, akut zerk veya ruhsal sıkıntı hali bu komaya neden olabilir. Bir de tedavi edilmemiş şeker hastalığı vakaları bu komayla sonuçlanır. Bu koma hali yavaş yavaş belirir. Hastanın iştahı azalır, bulantı ve kusma başlar. Karında ağrı ve uyuklama da görülebilir. Deri kurur, ağız kurur ve kötü kokuludur, kan basıncı düşer ve nabız hızlı ve zayıf atar. Solunum derindir. İnsülin kullanan diyabetliler, yanlarında şeker taşımalı ve üstlerinde bulundurdukları bir kartta da, kişinin şeker hastası olduğu ve neresinde şeker bulunduğu yazılı olmalıdır. Şeker hastaları doktor tarafından kendilerine verilen diyete mutlaka uymak zorundadırlar.
Öneriler: Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış aslanpençesi (sapları) katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı alınır.

 1. Bir litre suyun içine 15-20 adet ardıç (meyvesi) katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 2. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış sinir otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı alınır.
 3. Bir miktar keçisakalı yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu yemeklerden önce bir çay bardağı suyun içine beşer damla damlatılarak içilir.
 4. Bir miktar tere otu yıkanıp  temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu yemeklerden önce bir çay bardağı suyun içine beşer damla damlatılarak içilir.
 5. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış kereviz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 6. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış lahana yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 7. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış zeytin yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün ikişer çorba kaşığı alınır.
 8. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış cevizyaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı mürver filizi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek geceleri yatmadan önce bir çay fincanı içilir.
 10. İki litre soğuk suyun içine iki avuç ince kıyılmış çobanüzümü yaprağı katılıp on iki saat bekletilmesinin ardından bir litresi kaynatılır ve soğuk yarısıyla karıştırılır. Günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 11. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış labada kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün tok karnına birer çay fincanı içilir.
 12. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış enginar yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün tok karnına birer çay fincanı içilir.
 13. Üçer silme yemek kaşığı (hepsi ince kıyılmış veya havanda dövülerek ezilmiş) karanfil kökü, parmak otu birer silme yemek kaşığı çoban üzümü, böğürtlen yaprağı iki silme yemek kaşığı kurutulmuş yeşil fasulye kabuğu, katılıp iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir su bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer su bardağı içilir. Çoban üzümü yaprakları meyvelerin olgunlaşmasından önce toplanmalıdır.
 14. Bir litre ılık suyun içine ince kıyılmış 2-3 baş soğan katılıp sekiz saat bekletildikten sonra süzülerek günde üç öğün yemeklerden önce birer çay fincanı içilir.
 15. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış birer çay kaşığı kekik ve tarçın katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek sabah kahvaltısından yarım saat önce içilir.
 16. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında eğir kökü katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde üç öğün yemeklerden önce birer çorba kaşığı içilir.
 17. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı atkuyruğu katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde üç öğün yemeklerden önce birer çorba kaşığı içilir.
 18. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış kuşkonmaz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir. İyi bir diyet besini olmasından ötürü kuşkonmaz direkt olarak da yenebilir.
 19. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı rezene tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün yemeklerden önce birer çorba kaşığı içilir.
 20. Bir litrelik beyaz şarabın içine çok ince kıyılmış iki avuç pırasa (yeşil uç kısımları) katılıp ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra bir tam gün boyunca bekletilir. Temiz bir şişeye süzülmesinin ardından günde iki kez sabah ve akşam birer çorba kaşığı içilir.
 21. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış böğürtlen yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün tok karnına birer çay fincanı içilir
 22. İyice ezilmiş bir miktar sarımsak bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir.
 23. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış okaliptüs yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yarımşar çay bardağı içilir.
 24. Gün içinde aralıklarla on adet kadar aslandişi (sapları) yenir. Saplar çiçekleri ile birlikte yıkandıktan sonra çiçekler koparılır ve saplar yavaş yavaş çiğnenerek yenir.
 25. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ökse otu katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere yarımşar çay fincanı yudumlanarak içilir.
 26. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış kaşık otu (çiçek ve yaprakları) katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün tok karnına birer çay fincanı içilir.
 27. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış mersin yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 28. Her gün kavrulmuş fıstık yenir.
 29. Taze salatalık veya havuç suyu sıkılarak içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.