SEDEF HASTALIĞI

SEDEF HASTALIĞI
Tanımı: (Psoriasis) Seyrek rastlanan, özellikle diz ve dirseklerde, ayrıca vücudun diğer bölgelerinde, simetrik olarak kırmızı, pullanan deri bölgeleri olarak beliren bir hastalık olup birçok türü vardır.
Nedenleri: Nedeni pek bilinmemekle birlikte, kalıtsal olduğu sanılmaktadır. Çoğu vakalarda, erişkin yaşlarda ortaya çıktığı yada arttığı görülmektedir. Çok fazla kaşınmamakla birlikte, estetik açıdan iyi bir görünüm vermez kendiliğinden iyileşip bir süre sonra tekrar belirir. İyileşmenin yavaşlığından ötürü aşağıdaki önerileri karamsarlığa kapılarak aşırı bir şekilde kullanmak deriyi tahriş ederek daha kötü bir duruma düşmek demektir. Hastalık zararsız olup güneş banyoları ve kaplıcalar iyileşme yönünde yarar sağlar.
Öneriler: Dört silme yemek kaşığı (hepsi ince kıyılmış veya havanda dövülerek ezilmiş) keçisakalı, üçer silme yemek kaşığı kırlangıç otu, çıban otu, aynısefa, söğüt kabuğu, ikişer silme yemek kaşığı ceviz kabuğu, şahtere, civan perçemi, bir silme yemek kaşığı meşe kabuğu ve beş silme yemek kaşığı ısırgan otu katılıp iyice karıştırılıp harman edildikten sonra: bir su bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer su bardağı içilir.

  1. Bir miktar taze kırlangıç otu yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu ile bu özsuyu merhem haline getirecek kadar içyağı katılıp iyice karıştırıldıktan sonra sabah ve akşam söz konusu hastalıklı bölgelere sürülerek kullanılır. Merhem buzdolabında saklanmalıdır.
  2. Bir miktar taze ebegümeci yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu ile bu özsuyu merhem haline getirecek kadar içyağı katılıp iyice karıştırıldıktan sonra sabah ve akşam söz konusu hastalıklı bölgelere sürülerek kullanılır. Merhem buzdolabında saklanmalıdır.
  3. Bir miktar taze aynısefa bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Sabah ve akşam söz konusu hastalıklı bölgeye sürülerek kullanılır.
  4. Aynı oranda ince kıyılmış veya havanda dövülerek ezilmiş olan ıtır çiçeği, ebegümeci, atkuyruğu  iyice karıştırılıp harman edildikten sonra, bir kova (5lt.) soğuk suyun içine iki avuç katılıp on iki saat bekletilip ertesinde ısıtılarak banyo suyuna süzülerek ilave edilir ve gün aşırı yirmi dakika boyunca banyo yapılır. Bitki harmanı 2-3 banyo daha kullanılabilir.
  5. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı ince kıyılmış dulavrat otu katılıp kaynatılmasının ardından on iki saat bekletilip ertesinde süzülerek sabah ve akşam söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.
  6. Bir miktar taze çiriş otu bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Sabah ve akşam söz konusu hastalıklı bölgeye sürülerek kullanılır.
  7. Bir litre suyun içine çok ince kıyılmış bir avuç boyacı sumağı yaprağı katılıp su buharlaşıp yarıya inene kadar kaynatılıp soğutulduktan sonra sulu lapa haline gelmiş olan mayi, sabah ve akşam söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.
  8. Bir litre suyun içine mikserden geçirilmiş havuç katılıp su buharlaşıp yarıya inene kadar kaynatılır ve sıcak halde sulu lapa haline gelmiş olan mayi, sabah ve akşam söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.
  9. Temiz bir kabın içine üç çorba kaşığı ardıç katranı, bir çorba kaşığı arap sabunu ve altı çorba kaşığı vazelin katılıp iyice karıştırıldıktan sonra sabah ve akşam söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.
You can leave a response, or trackback from your own site.