SARILIK

SARILIK
Tanımı: (İkter) Deri ve dokuların, içlerinde bilirubin (safranın boya maddesi) birikmesi sonucu, sararmasıdır. Bilirubin, karaciğer tarafından, safra içinde bağırsağa atılır.
Nedenleri: Sarılığın başlıca üç nedeni vardır. Hemolitik, obstrüktif, hepatik.
Hemolitik Sarılık: Konjenital sarılıkta (yeni doğanın sarılığı) olduğu gibi dolaşımda, çok sayıda alyuvar yıkılırsa, karaciğere normalin çok fazla üstünde bilirubin gelecek ve karaciğerin kapasitesi bunun hepsini bağırsağa atmaya yetmeyecektir. Böylece fazla bilirubin plasmada dolaşıma katılacak ve deri ile dukular sarıya boyanacaktır. Bu tip sarılıkta, dışkı koyu renktedir ve idrar rengi normaldir.
Obstrüktif Sarılık (Tıkanık sarılığı): Safra yolları tıkanacak olursa safra bağırsağa akamayacak ve kan dolaşımına yeniden karışacaktır. Bunun çok sık görülen nedeni safra kesesi taşlarıdır. Dışkı rengi kil renginde olup, bilirubin böbreklerce atılmakta olduğundan, idrarın rengi koyulaşmaktadır. Şiddetli bir kaşıntı oluşur.
Hepatik Sarılık: Karaciğer hücrelerinin hastalanması yada karaciğer hastalığı sırasında hücrelerinin şişmesiyle, karaciğer içi ufak safra kanallarının tıkanmasıyla oluşur. Bazı tür zehirlenmelerde karaciğer hücresi yıkıma uğrar ve bu hücrelerdeki bilirubin serbest kalıp, kan dolaşımına katılır. Hastalık ilerledikçe, hasta karaciğer bilirubini atamadığından sarılık artar. Hastalığın başlangıcında, dışkı normal renkte ve idrar koyudur. Hastalık ilerledikçe, dışkının rengi açılır ve idrar dahada koyulaşır. Tadavi nedenin tedavisidir. Mutlaka uzman bir doktora danışılmasında fayda vardır. Doktorun vereceği diyete mutlaka uyulmalıdır.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış çıban otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.

 1. Sabahları aç karnına birer çorba kaşığı saf zeytinyağı ile limon suyu içilir.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı havanda dövülmüş pelin kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış sürüngen mayası otu (yerüstü kısımları) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek soğuk halde gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 4. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış ayrık kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı oranında kokulu yapışkan otu katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 6. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış enginar kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı aynısefa katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 8. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış lahana yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 9. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış yabani yasemin katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış ekşi yonca katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 11. Bir miktar taze ceviz içi bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere bir kahve fincanı suyun içine beş damla damlatılarak içilir.
 12. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış ceviz yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki k ez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 13. Bir litre suyun içine bir silme yemek kaşığı ince kıyılmış raziyane ile papatya çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 14. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış hindiba kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki k ez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 15. Sabahları aç karnına bir çay bardağı gülsuyu ile bir çorba kaşığı sirke içilir.
 16. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış maydanoz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 17. Bir litre suyun içine bir silme yemek kaşığı demirhindi ve bir çorba kaşığı tarçın katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek içine bir çay fincanı süzme bal katılıp iyice karıştırıldıktan sonra günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 18. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış şahtere katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 19. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış pazı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 20. Bir miktar sarmaşık yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu altı saatte bir 3-5 damla çayla karıştırılarak içilir.
 21. Bir miktar salatalık kabuğu yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu altı saatte bir 3-5 damla çayla karıştırılarak içilir.
 22. Bir miktar kırmızı turp yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen suyundan bir çay fincanı sabahları aç karnına içilir.
 23. Bir adet limon yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde kabuklarıyla birlikte mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen suyu öğle yemeklerinde içilir.
 24. Bir litre suyun içine bir silme yemek kaşığı havanda dövülerek iyice ezilmiş olan kavza kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 25. Bir litre suyun içine bir silme yemek kaşığı havanda dövülerek iyice ezilmiş olan tilkiüzümü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek içine yarım çay fincanı sirke ile bir çay fincanı süzme bal katılıp iyice karıştırıldıktan sonra günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 26. Bir litre suyun içine bir su bardağı dolusu kuru siyah üzüm katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek üzerine birer çorba kaşığı çilek kökü ve çilek yaprağı katılıp tekrar kaynatılmasının ardından süzülerek ılık halde günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.