ŞARBON

ŞARBON
Tanımı: Hayvanlardan insana geçen, mikroplu bir hastalıktır.
Nedenleri: Bacillus anthracis adlı bir basil olup özellikle, çiftçiler, veterinerler, kasaplarda görülür. Dış ve iç olmak üzere iki tip şarbon vardır.
Dış: Derideki çatlak ve yaralardan, hayvanın çok eskimiş postundan dahi geçebilir. Enfekte bölgede bir çıban belirir. Bu bölge genellikle, yüz, boyun veya kolda olur. Mikroplu bölge, ortasında ufak, cerahatli bir noktanın belirip patlamasına kadar yayılır. Bu patlayan yerde, yaklaşık olarak 1 cm. çapında, siyah bir kabuk oluşur.
İç: Hastalık genellikle mikroplu yünden, basilin sporlarının solunmasıyla veya mikroplu etin yenmesiyle, akut zatüre veya gastro-enterit (mide-bağırsak iltihabı) şeklinde belirir. Tehlikeli bir hastalık olmasından ötürü mutlaka uzman bir doktora danışılmasında fayda vardır.
Öneriler: Bir su bardağı kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı çöpçini katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

  1. Bir havanın içine bir avuç ısırgan otu bir baş soğan ve 3-4 diş sarımsak katılıp iyice dövüldükten sonra lapamsı hale gelen karışım söz konusu hastalıklı çıbanın üzerine sürülür.
  2. Bir litre suyun içine birer çorba kaşığı çöpçini ve siyah kuru üzüm bir çay kaşığı meyan kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp suyuna pamuk batırılarak kompres yapılır.
  3. Taze su teresi yaprağı kısa sürelerle değiştirmek kaydıyla çıbanın üzerine konulur.
  4. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış koyun otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp kalan posa iyice ezildikten sonra söz konusu çıbanın üzerine konur.
  5. Söz konusu çıbanın üzerine karamuk yaprağı konulur.
  6. Bir miktar aslanpençesi yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu çıbanın üzerine sürülerek kullanılır.
  7. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış sarı sumak katılıp kaynatılmasının ardından süzülüp kalan posa iyice ezildikten sonra söz konusu çıbanın üzerine konur.
  8. Bir miktar çiriş otu yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu çıbanın üzerine sürülerek kullanılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.