SARA

SARA


Tanımı:
(Epilepsi) Zaman zaman kendini kaybederek olduğu yere düşme, vücutta şiddetli çırpınmalar ve ağız köpürmesi ile ortaya çıkan bir sinir hastalığıdır. Çok kısa süren dikkat yada bilinç kaybı, bu hastalığın hafif şekli olup petit mal adını alır. Uzun süren bilinç kaybı ile birlikte çırpınmalar ise, bu hastalığın ağır şekli olup Grand mal adını alır. İdyopatik olabileceği gibi, genellikle beyinde yerel bir hastalıklı alanın varlığı sonucu görülen fokal sere (Jackson tipi sara) adını alır.
Nedenleri: İdyopatik (diğer bir hastalığa bağlı bulunmayan gerçek epilepsi) saranın nedeni bilinmemektedir. Semptomatik (hastalığın varlığını işaret eden fonksiyon değişikliği) sarada ise beyinde, bir tümör veya zedelenme vardır.
Grand mal: Vakaların %50 sinde tipik bir krizden önce aura denen ve kişiye özgü bir kriz öncesi duygu belirir. (vücudun belirli bir yerinde ağrı, tuhaf kulak çınlamaları, titreme, garip bir korku ve hayal görmek, panik duygusu gibi) Bundan sonra hasta bilinçsiz olarak yere düşer, bütün vücut kasları kasılır, solunum durur ve bundan ötürüde hastanın yüzü önce soluklaşır, sonrada morarır. Ardından kol ve bacaklar ritmik bir şekilde kasılıp gevşer, mesane ve kalın bağırsak boşalabilir ve dil ısırılabilir. Bazen hasta aniden kendine gelip krizden önce yapmakta olduğu işe devam eder, fakat genellikle saatlerce süren bir dalgınlık hali görülür. Krizlerde tehlike, hastanın düşme sırasında yaralanması, yanması veya krizin araba kullanırken meydana gelmesi gibi olasılıklarıdır. Kriz sırasında ölüm çok enderdir, ancak arada bir bilinçsizlik devri geçmeden birbirini izleyen krizlerde ölüm görülebilir.
Petit mal: Bilinç kaybı olur ama, spazmlar görülmez ve kişinin kriz geçirdiğini çevresi algılayamayabilir. Hasta konuşurken kısa bir duraklama geçirir, bunu izleyen dalgınlık hali görülmeyebilir. Bazen kişi yürürken sendeler, bir yöne döner, yüzünde anlamsız bir ifade belirebilir yada kendine söyleneni dinlemez görünür.
Fokal sere (Jackson tipi sara): Bilinç kaybı olabilir veya olmayabilir ve kriz esnasında beynin hareket veya duyu bölümleri etkilenebilir. Bir krizde olay, önce el başparmağında, ağız köşelerinde veya ayak başparmağında başlar. Kasların kasılıp gevşemesi az veya çok yayılır, genellikle 1-2 saniyede sona erer. Duyu krizleride aynı bölgelerde başlayabilir ve buralarda karıncalanma gibi duygular uyandırır.
Sara erken çocukluk devrelerinde görülebileceği gibi, bazende yaşamın ileri yıllarında belirebilir. Sara krizleri dışında, kişinin sağlığı normaldir. Bazen yıllar sonra, hastada bazı beyin fonksiyonlarında gerileme, durgunluk, huzursuzluk, unutkanlık, aşırı bencillik veya ani hareketler belirebilir. Bu zihinsel gerilemenin, saralı hastanın karşılaştığı sosyal durumlardan doğduğu düşünülebilir.
Kriz anında yapılması gerekenler; Kriz sırasında, hasta çırpınırken yaralanmasın diye açık bir alanda tutulmaya çalışılır. Hastanın çevresinde eşya varsa çarpmaması için önlem alınmalıdır. Bu arada, dilini ısırmaması için, çenesinin açık tutulmasına gayret edilmelidir. (ağzına top haline getirilmiş bir mendil sıkıştırılabilir) ve yakası gevşetilmeli, varsa kravatı çıkarılmalıdır. Erişkin bir hastanın hastaneye taşınması gerekmez, ancak, hasta bir çocuk ise ve ilk defa bir kriz geçiriyorsa hemen bir doktora yada hastaneye götürülmesi gerekir.
Öneriler: Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç aslanpençesi katılıp kaynatılmasının ardında süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

 1. Bir su bardağı kaynar suyun içine havanda dövülerek iyice ezilmiş olan bir çay kaşığı üzerlik tohumu ile yarım su bardağı üzüm pekmezi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek iyice karıştırılıp gün içinde yudumlanarak içilir.
 2. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç oğul otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 3. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç çitlembik kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı yasemin yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 5. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kedi otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı acı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 7. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında ökse otu katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere yarımşar çay fincanı yudumlanarak içilir.
 8. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında veba otu katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere yarımşar çay fincanı yudumlanarak içilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kantoron katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sarı yoğurt otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sinameki katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. İki ve üç haftalık kürler halinde ve on gün ara verilerek içilmelidir.
 13. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çörek otu ile havanda dövülerek iyice ezilmiş olan bir çay kaşığı nergis tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çörek otu ile bir çay kaşığı ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.