SAĞIRLIK

SAĞIRLIK
Tanımı: İşitme mekanizmasının çalışmaması anlamına gelir. Ancak biz burada geçici sağırlık yada ağır işitme anlamında konuyu işleyeceğiz.
Nedenleri: Geçici sağırlığa veya ağır işitmeye neden olarak, nezle gibi, burun boğaz enfeksiyonları, mukozaları şişirdiğinden, östaki tüpünün normal çalışmaması, iç kulak bozuklukları, sinir sağırlığına yol açabilir. Dış kulak yolunun yabancı bir cisim yada kulak kiriyle tıkanması orta kulak enfeksiyonu, zarın kemikçiklerin yada bunlar arasındaki eklemlerin bozulmasına yol açması, basınç farkı, kulağa gelen bir darbe, yakında oluşan şiddetli bir patlama gibi nedenler sıralanabilir.
Öneriler: Basınçlar arası fark yüzünden geçici bir sağırlık oluşmuşsa bunu önlemek için; yutma hareketleri yapılmalıdır. Zira östaki borusunun alt bölümü bir kapak gibi çalışarak, iç kulak havasını dışarı gönderiri, fakat dıştan havanın içeri girmesini önler. Yutma ve esneme hareketleriyle borunun bu ucu açılarak geçici sağırlık engellenir.

  1. Bir miktar taze papatya çiçeği ince kıyıldıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, iyice süzüldükten sonra 2-3 damla kulağın içine damlatılır.
  2. Küçük bir cezve suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış pelin katılıp kaynatılmasının ardından iyice süzülerek kulağın içine günde üç kere ikişer damla damlatılır.
  3. Kulağın içine 2-3 damla ısıtılmış ılık badem yağı damlatılıp, kulağın üzerine ütüyle yada sıcak buharla ısıtılmış havlu tampon olarak konur.
  4. Kulağın içine 2-3 damla ısıtılmış ılık zeytinyağı damlatılıp, kulağın üzerine ütüyle yada sıcak buharla ısıtılmış havlu tampon olarak konur.
You can leave a response, or trackback from your own site.