SAFRA TAŞI

SAFRA TAŞI
Tanımı: (Kolelitiyaz) Safra kesesinde biriken taşlardır.
Nedenleri: Genellikle safra kesesi iltihabı neden olur. Üç tip safra kesesi iltihabı vardır. 1. Safra boyalar, kalsiyum ve kolesterolden oluşanlar. 2. Safra kolesterol. 3. Yalnız safra boyalarından oluşan. Hasta genellikle bir süredir safra kesesi iltihabı krizleri geçirmiştir yada uzun zamandan beri sindirim güçlüğü şikayetleri vardır. Aniden safra koliği krizi belirir ve sağ omuza yayılan şiddetli bir ağrı duyulur. Bu durum neden olan taşın safra yolunu terk etmesine kadar sürer. Bazen bu taş, safra kanalının, ince bağırsağa açıldığı yerdede kalabilir. Bu durumu safra yolu tıkanıklığı, devam eden ağrı ve artan sarılık izler. Uzman bir doktora danışmakta fayda vardır
Öneriler: iyice yıkanmış ve temizlenmiş olan 5-10 adet kara hindiba (çiçek sapları) gün içinde aralıklarla yenir.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı acı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabahları aç karnına ve akşamları yatmadan bir saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 2. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç çınar ağacı (dal kabuğu) katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer yemek kaşığı içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı yabani mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabahları aç karnına ve akşamları yatmadan bir saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 4. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç ayrık kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün ikişer yemek kaşığı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı koyun otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabahları aç karnına ve akşamları yatmadan bir saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 6. Bir miktar turp mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla suyu sıkılıp sabahları aç karnına bir çay fincanı içilir. Bu durum 21 gün boyunca yavaş yavaş artırılarak (sabahları aç karnına 4 çay fincanına kadar) içilir. Bu k B ürün sonunda tekrar bir çay fincanına düşecek şekilde yavaş yavaş azaltılarak 21 gün boyunca içilir.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kuşdili katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabahları aç karnına ve akşamları yatmadan bir saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 8. Bir miktar ince kıyılmış okaliptüs yaprağı bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde üç kez bir kahve fincanı suyun içine beşer damla damlatılarak içilir.
 9. Bir miktar pancar mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla suyu sıkılıp sabahları aç karnına bir çay fincanı içilir. Bu durum 21 gün boyunca yavaş yavaş artırılarak (sabahları aç karnına 4 çay fincanına kadar) içilir. Bu kürün sonunda tekrar bir çay fincanına düşecek şekilde yavaş yavaş azaltılarak 21 gün boyunca içilir.
 10. Aynı oranda ince kıyılmış yada dövülerek toz haline getirilmiş olan darıfülfül, şerbetçi otu, koyun otu, orman sarımsağı, acı pelin ve nane iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir litre elma suyunun içine üç çorba kaşığı bitki harmanı katılıp bir taşım kaynatıldıktan sonra bir termosun içine süzülür. Hergün saat başı birer yemek kaşığı sıcak olarak içilir.
 11. Bol miktarda çilek yenir.
You can leave a response, or trackback from your own site.