SAFRA KESESİ İLTİHABI

SAFRA KESESİ İLTİHABI
Tanımı: (Kolesistit) Safra kesesinin enfeksiyonudur. Akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır.
Akut (genellikle taşla birlikte):
Nedenleri: Steptokok, escherichia coli ve bazen de tifo basili enfeksiyonudur. Karın üst bölümünde, kaburgaların altında duyulan ve sırtta, sağ kürek kemiğinin altına, hatta sağ omuzun ucuna yayılan akut bir ağrıdır. Kusma ve bulantı görülür. Kriz, hastanın uzun süren sindirim güçlüğü ve gaz şikayetleri sonrası ortaya çıkar.
Kronik:
Nedeni: Burada da, taşla birlikte oluşan bakteri enfeksiyonudur. Bu durum, özellikle, sarışın, şişman ve kırk yaşlarındaki kadınlarda görülür. Sık sık, yağlı yemeklerden sonra, sindirim zorluğu ve gazdan yada tekrarlayan, sağ tarafta, kaburgaların altında duyulan ağrıdan şikayet ederler. Bu ağrı sağ kürek kemiğine ve sağ omuz ucunada yayılabilir.her iki durumdada uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: İyice yıkanmış ve temizlenmiş olan 5-10 adet kara hindiba (çiçek sapları) gün içinde aralıklarla yenir.

 1. İki avuç dolusu ince kıyılmış taze atkuyruğu su kaynayan bir tencerenin üzerine konulmuş bir süzgecin içine bırakılır. Bu harda pişmeye başlayan bitkiler yumuşayınca sıcak halde temiz bir tülbentin arasına koyup sağ kürek kemiğinin altına yatırılır.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabahları aç karnına ve akşamları yatmadan bir saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı koyun otu (sapları) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabahları aç karnına ve akşamları yatmadan bir saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı acı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir. Gebe ve emziren kadınların kullanması ve verilen dozun aşılması sakıncalıdır.
 5. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç lahana yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 6. Bir litre suyun içine bir su bardağı dolusu kuru üzüm ve yarım su bardağı demirhindi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 7. Bir miktar küçük parçalara bölünmüş aynısefa çiçeği bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde üç kez bir kahve fincanı suyun içine beşer damla damlatılarak içilir.
 8. Bir miktar ince kıyılmış okaliptüs yaprağı bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde üç kez bir kahve fincanı suyun içine beşer damla damlatılarak içilir.
 9. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç şimşir ağacı yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı mübarek dikeni katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabahları aç karnına ve akşamları yatmadan bir saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 11. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç maydanoz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış yarım çay kaşığı kadıntuzluğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir. Bitkinin zehirli olmasından ötürü doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oğul otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabahları aç karnına ve akşamları yatmadan bir saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 14. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç dişbudak katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabahları aç karnına ve akşamları yatmadan bir saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 16. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabahları aç karnına ve akşamları yatmadan bir saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek yoz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı keten tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabahları aç karnına ve akşamları yatmadan bir saat kadar önce birer çay fincanı içilir.
 18. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç andız otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer yemek kaşığı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.