SAÇKIRAN

SAÇKIRAN

Saç kıran hastalığı tanımı: Bir mantar enfeksiyonunun oluşturduğu ve özellikle saç-sakal kıllarını döken bir deri hastalığıdır.

sackiran sac kiran hastaligi SAÇKIRAN

Saçkıran Saç Kıran Hastalığı

Saçkıran Nedenleri: Başın saçlı  derisindeki mantar enfeksiyonları, genellikle çocuklarda görülür. Enfekte bölgenin çevresi kırmızı, ortası beyaz, yuvarlak alanlardır. Mantar kılların içerisinde ilerleyip, bu kılların matlaşıp, çabuk kırılabilmesine neden olur ve böylelikle kıllı bölgede kılsız veya az kıllı bir bölge oluşur. Mantarlar bulaşıcı olup doğrudan temasla geçerler. Dolayısıyla yakın çevrede bu hastalıktan muzdarip kimselerin kullandığı tarağı, şapkayı, traş bıçağını, havluyu kesinlikle kullanmamak gerekmektedir.

Saçkıran için bitkisel öneriler: Bir litre suyun içine bir avuç huş ağacı kabuğu katılıp su buharlaşarak içindeki malzeme lapa haline gelinceye kadar kaynatılmasının ardından bir tülbent yardımıyla süzülerek tülbentte kalan posa hastalıklı bölgeye sürülür.

  1. Bir miktar taze çiriş yumrusu mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla suyu sıkılıp elde edilen özsuyu hastalıklı bölgeye sürülür.
  2. Bir miktar taze ak kızıl ağaç yaprağı mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla suyu sıkılıp elde edilen özsuyuna aynı oranda zeytinyağı karıştırılıp hastalıklı bölgeye sürülür.
  3. Bir litre suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir avuç defne tohumu katılıp su buharlaşarak içindeki malzeme lapa haline gelinceye kadar kaynatılmasının ardından bir tülbent yardımıyla süzülerek tülbentte kalan posa hastalıklı bölgeye sürülür.
  4. Bir miktar taze tütün yaprağı mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla suyu sıkılıp elde edilen özsuyu hastalıklı bölgeye sürülür.
  5. Pipo yada sigara ağızlığı içinde kalan nikotin zifti söz konusu hastalıklı bölgeye sürülür.
  6. Söz konusu hastalıklı bölge hafifçe tahriş edilip bir diş sarımsak suyu ile tuz karıştırılıp bölgeye sürülür.
sackiran bitkisel oneriler 300x300 SAÇKIRAN

Saçkıran Bitkisel Öneriler

You can leave a response, or trackback from your own site.