ROMATİZMA

ROMATİZMA
Tanımı: Ağrı ve hareket sınırlığı yaratan eklem ve bağ dokusu iltihabının genel adıdır. Romatizmal ateş (asıl romatizma): Eklemleri, kalbi ve sinir sistemlerini etkileyen ve çocuklarla erişkinlerde görülen bir hastalıktır.
Nedenleri:
Boğazın bir tür enfeksiyonuna, vücudun verdiği anormal cevaptır. Etken organizmanın uyardığı mekanizma sonucu, steptokoklara karşı olduğu gibi, insan kalp kası ve eklem zarlarına karşı da antikor oluşmaktadır. Boğaz ağrısını izleyen ikinci hafta sonunda, hastanın eklemlerinde ağrı, bazen deri döküntüsü, genel bitkinlik durumu ve ateş belirir. Etkilenen eklemler, genellikle ayak bilekleri, dizler, el bilekleridir ve dirseklerle, el bileklerinin üstünde, deri altında yumrucuklar hissedilir. Nabız hızlanır, hastalığın sinir sistemini etkilemesi durumunda, kişi sinirli, çabuk uyarılabilecek haldedir, hareketleri kabalaşmıştır. Özellikle yüz ve kollarda istemsiz hareketler belirir. Dikkat edilip, gereken önemin verilmesi ve mutlaka uzman doktora danışılması gerekmektedir.
Romataid artrit: Genellikle 18-45 yaşları arasındaki kadınlarda görülür.
Nedenleri: Bilinmemektedir. Bir çeşit bağışıklık reaksiyonu olduğu düşünülür. Hastalık sırasında belirtilerin kaybolmasıyla seyreden kronik bir hastalıktır. El ve ayakların ufak eklemleri, alt çene kemiğiyle kafatası arası eklem, köprücük kemiği, göğüs kemiği eklemi sık etkilenir. Eklemler şişer, hareketler güçleşir ve ağrılar belirir. Bazen, büyüm eklemler de etkilenip bunları hareket ettiren kaslar erir. Genellikle, hareketsizlik sonrası eklemlerin oynaması güçtür, kullanıldıkça ağrı azalır. Eklemler, simetrik olarak hastalanır ve deri altında ufak yumrucuklar belirir. Hastalığın aktif dönemi süresince, düşük bir ateş vardır. Zamanla, eklem çevresindeki dokular şişer, hareket çok güçleşir ve şekil bozuklukları belirir. Şekil bozukluklarını engellemek ve eklemleri mümkün olduğu kadar hareketli tutmak gerekir.
Osteoartrit: Genellikle, elli yaşın üstündeki erkeklerde rastlanır. Dejeneratif bir durum olduğu tahmin edilir ve en sık görülen artrit şeklidir.
Nedenleri: Yaşlılık hastalığıdır ve geçmişte hastalanmış, kaza geçirmiş eklemleri tutar. Özellikle, ağırlık taşıyan eklemler gittikçe ağrılı ve hareketsiz duruma gelir. Egzersizle artan ağrı, dinlenmeyle azalır. Parmakların uç eklemleri de hastalanır ve buralarda kemik büyümeleri görülür. Eklemler şişebilir ve hareket sırasında gıcırdadıkları duyulabilir.
Öneriler: Bir miktar güneş altında toplanmış papatya bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde söz konusu bölgeye hafif masajlar yapılarak yedirilir.

 1. Bir miktar ince kıyılmış defne yaprağı bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde söz konusu bölgeye hafif masajlar yapılarak yedirilir.
 2. İki avuç dolusu ince kıyılmış taze papatya çiçeği su kaynayan bir tencerenin üzerine konulmuş bir süzgecin içine bırakılır. Buharda pişmeye başlayan bitkiler yumuşayınca, bir tülbent in arasına koyulup söz konusu bölgeye sarılır.
 3. Bir kova (5 litre) soğuk suyun içine ince kıyılmış dört avuç lavanta çiçeği  katılıp on iki saat bekletildikten sonra iyice kaynatılıp süzülerek banyo suyuna katılıp yirmi dakika süresince banyo yapılır. Bitki 2-3 defa daha kullanılabilir.
 4. İri lahananın geniş yaprakları kaynatılıp, ağrılı bölgeye sıcak bir halde konulur ve soğumasına yakın sıcak olan yenisi ile değiştirilir. Ayrıca lahana kaynatıldıktan sonra kıyılarak lapa haline getirilip sıcak bir bezin içinde ağrılı bölgeye sarılır.
 5. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı lavanta çiçeği, dört adet ince ve yuvarlak kesilmiş limon dilimi ve bir silme yemek kaşığı ince kıyılmış ayrık otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün ikişer yemek kaşığı alınır.
 6. Bir adet sulu limon sıkılıp aynı oranda gliserin ve saf alkol ile karıştırıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgeye hafif masaj yapılarak sürülür.
 7. Saf ispirto ve un birlikte karıştırılarak biraz sulu bir hamur yapıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgeye sürmek suretiyle tatbik edilir.
 8. Bir miktar küçük parçalara bölünmüş portakal kabuğu bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde söz konusu bölgeye hafif masajlar yapılarak yedirilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı küçük yudumlar halinde içilir.
 10. Bir litre suyun içine yeteri miktarda (su üstüne çıkmayacak şekilde) mısır püskülü katılıp kaynatıldıktan sonra elde edilen mayi masaj yapmak suretiyle kullanılır.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı karanfil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 12. Aynı oranda dere otu ile yabani pazı yıkanıp temizlendikten sonra nemli bir halde mikserden geçirilip bir tülbentin arasına dökülerek söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sarılarak kullanılır.
 13. Genişçe bir havanın içine 10 çift ceviz içi birer çay kaşığı karabiber ve kafuru birlikte pomat haline gelene kadar iyice dövüldükten sonra kaynar suyun vermiş olduğu buharla iyice sıcak ve nemli bir ortamın oluşacağı banyoda söz konusu ağrılı bölgeyi sabunlu ve sıcak sulu masajla yumuşattıktan sonra elde edilen pomat sürülerek kişi sıcak ve kuru bir odaya alınır.
 14. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç kayın ağacı yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 15. İyice kıyılmış bir çorba kaşığı yaban yasemini üç çorba kaşığı havanda dövülerek toz haline getirilmiş keten tohumu ve bu karışımı lapa haline getirecek kadar eritilmiş kuyruk yağı katılıp iyice karıştırıldıktan sonra elde edilen lapamsı merhem söz konusu ağrılı bölgeye sürülür.
 16. Acı kavunun suyu ezilmek suretiyle çıkarıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgeye masaj yapılarak sürülür ve sıcak tutulur.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı şimşir ağacı yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek gün içinde yudumlanarak içilir.
 18. Bir litre sütün içine ince kıyılmış mine çiçeği (kurutulmuş dalları) bir yemek kaşığı kadarı birlikte bir taşım kaynatılarak bir tatlı kaşığı havanda dövülerek toz haline getirilmiş keten tohumu eklendikten sonra iyice karıştırılıp meydana gelen mayi bir beze sürülerek söz konusu ağrılı bölgeye bağlanır.
 19. Bir miktar dulavrat otu iyice yıkanıp temizlendikten sonra ince ince doğranıp bir şişenin boğazına kadar saf zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak söz konusu ağrılı bölge ovulur.
 20. On tane taze maydanoz sapı yaprakları ile birlikte bir litre şaraba (kırmızı veya beyaz olması önemli değildir) eklendikten sonra bir veya iki yemek kaşığı üzüm sirkesi katılıp kısık ateşte on dakika kaynatılarak üzerine 300 gram süzme bal ilave edilip dört dakika daha kaynatılmaya devam edilir ardından süzülerek içi saf alkolle yıkanarak temizlenmiş daha büyük bir şişenin içine dökülerek ağzı sıkıca kapatılıp hava alabileceği yerlere balmumu dökülerek saklanır. Gerektiğinde günde üç kez ikişer yemek kaşığı alınarak kullanılır.
 21. Bir miktar tıbbi karakafes kökü iyice yıkanıp temizlendikten sonra ince ince doğranıp bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak söz konusu ağrılı bölge ovulur.
 22. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış rezene konulup kaynatarak elde edilen mayi ile söz konusu ağrılı bölge masaj yapılarak ovulur.
 23. Bir çorba kaşığı havacivayı lapa haline getirecek kadar kuyruk yağı eklenip ısıtıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgeye sürülür.
 24. Bir yemek kaşığı hardal tohumu havanda dövülüp toz haline getirildikten sonra ince kıyılmış kuru incir ile birlikte karıştırılıp söz konusu ağrılı bölgeye sürülerek üzeri sıcak bir bezle sarılır.
 25. Aynı oranda ince kıyılmış veya havanda dövülerek ezilmiş karanfil, zencefil, kimyon ve çadır çiçeğinin içine yeteri miktarda (macun kıvamına gelecek kadar) süzme bal katılarak iyice karıştırıldıktan sonra sabah ve akşam birer tatlı kaşığı yutulursa faydalı olur.
 26. Bir miktar küçük parçalara bölünmüş ayı sarımsağı (yaprakları yada soğanları) bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde üç kez bir kahve fincanı suyun içine 10-15 damla damlatılarak içilir.
 27. Bir litre suyun içine bir avuç peygamber çiçeği katılıp bir taşım kaynatıldıktan sonra süzülüp aç karnına günde üç öğün içilir.
 28. Bir fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı atkuyruğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten  sonra ağrılı durumlarda veya akşamları yatmadan yarım saat önce bir çay fincanı içilir.
 29. Bir litre suyun içine dövülerek ezilmiş olan bir kahve fincanı andız otu kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek kalan suyuyla ağrılı eklem ovulur.
 30. Bir kova (5 litre) soğuk suyun içine ince kıyılmış iki avuç dolusu melek otu katılıp on iki saat bekletildikten sonra iyice kaynatılıp süzülerek banyo suyuna katılıp yirmi dakika süresince banyo yapılır. Bitki 2-3 defa daha kullanılabilir
 31. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış birer çay kaşığı ıhlamur ve oğul otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer su bardağı içilir.
 32. Bir miktar küçük parçalara bölünmüş acı biber bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde söz konusu ağrılı bölgeye hafif masajlar yapılarak sürülür.
 33. İki çorba kaşığı kına ile bir çorba kaşığı ev hardalı iyice karıştırıldıktan sonra az miktarda su ilavesiyle lapa haline getirilip söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülerek kullanılır.
 34. Bir miktar güneş altında toplanmış ve küçük parçalara bölünmüş taze sarımsak bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe 2-3 hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Ardından yarım litre suyun içine, bir kahve fincanı bu yağdan iki çorba kaşığı ev hardalı ve yine iki çorba kaşığı toz karabiber katılıp ağzı geniş bir kapta kaynatıldıktan sonra suyun üzerindeki tabaka alınıp, söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülmesinin ardından sarılır.
 35. Bir miktar taze tavşancıl otu yıkanıp temizlenip mikserle ezilerek suyu çıkarıldıktan sonra bir tülbentin üzerine posasıyla serilerek söz konusu ağrılı bölgeye sarılır.
 36. Bir miktar taze tavşancıl otu yıkanıp temizlenip mikserle ezilerek suyu çıkarıldıktan sonra bir tülbentin üzerine posasıyla serilerek söz konusu ağrılı bölgeye bağlanır.
 37. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç söğüt yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 38. Bir kova (5 litre) soğuk suyun içine dört avuç ada çayı katılıp on iki saat bekletildikten sonra iyice kaynatılıp süzülerek banyo suyuna katılıp yirmi dakika süresince banyo yapılır. Bitki 2-3 defa daha kullanılabilir
 39. Bir miktar eğrelti otu iyice yıkanıp temizlendikten sonra ince ince doğranıp bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar üzüm şırası eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak söz konusu ağrılı bölge ovulur.
 40. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra sabah kahvaltılarından ve akşam yemelerinden yarım saat önce birer çay fincanı içilir.
 41. Bir miktar küçük parçalara bölünmüş çıban otu bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde üç kez bir kahve fincanı suyun içine beşer damla damlatılarak içilir. Ayrıca hafif masajlarla söz konusu ağrılı bölgeye sürülür.
 42. Bir litre suyun içine bir adet iri doğranmış patlıcan katılıp kaynatılmasının ardından kalan patlıcanlar ezilerek lapa haline getirilip ağrılı söz konusu bölgeye bağlanır. Bir müddet sonra kalan suyu tekrar ısıtılıp hafif masajla ovulur.
 43. Bir cezvenin içinde bir miktar sirke ısıtılıp batırılacak bir tülbentle söz konusu ağrılı bölge sarılır.
 44. Bir miktar tıbbi kestere yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip sulu lapa haline gelmiş olan bitki bir tülbentin arasına konarak söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sarılır.
 45. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı hünnap katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 46. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir miktar keçisakalı bu tozu merhem haline getirecek kadar vazelin ile karıştırıp söz konusu romatizmalı yerlere sürülür.
 47. Bir miktar küçük parçalar bölünmüş mercanköşk bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde söz konusu bölgeye hafif masajlar yapılarak yedirilir.
 48. Bir miktar turunç mikserle ezilerek suyu çıkarıldıktan sonra bir tülbentin üzerine posasıyla birlikte serilerek söz konusu ağrılı bölgeye bağlanır.
 49. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç menekşe katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 50. Bir miktar dar yapraklı şerit otu (sapları) kaynar suda haşlanarak yumuşatılıp soğutulduktan sonra söz konusu ağrılı bölgenin üzerine konur.
 51. Bir miktar küçük parçalara bölünmüş beyaz yabankabağı bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde söz konusu bölgeye hafif masajlar yapılarak yedirilir. Hasta yerlerden başka yerlere sürülmemesine ve eller yıkanmadan ağza sürülmesi çok tehlikeli sonuçlar verir. Zira bitkinin tümü zehirli olup dokuları şiddetle tahrik ve tahriş eder bundan dolayı da sinir sistemim merkezinde paralize meydana gelir.
 52. Bir cezvenin içinde bir çorba kaşığı kekik iyice kaynatılıp suyunun buharlaşıp lapa haline getirildikten sonra bir çorba kaşığı süzme bal karıştırılıp bir tülbentle serilip söz konusu ağrılı bölgeye sarılır.
 53. Havanda dövülerek iyice ezilmiş olan birer çorba kaşığı zencefil ile havlıcan bir litre suyun içinde kaynatılıp süzülmesinin ardından günde üç öğün birer kahve fincanı içilir.
 54. Bir kova (5 litre) suyun içine iki avuç dolusu ısırgan otu katılıp on iki saat bekletildikten sonra ertesinde iyice kaynatılarak yapılacak olan banyonun suyuna süzülerek eklenir ve yirmi dakika boyunca banyo yapılır. Kalan bitki posası 2-3 banyo daha kullanılabilir.
 55. Bir miktar turp mikserle ezilerek suyu çıkarıldıktan sonra bir tülbentin üzerine posasıyla birlikte serilerek söz konusu ağrılı bölgeye bağlanır.
 56. Bir kova (5 litre) suyun içine birer avuç ayrık otu, mısır püskülü, ebe gümeci ve düğün çiçeği katılıp on iki saat bekletildikten sonra ertesinde iyice kaynatılarak yapılacak olan banyonun suyuna süzülerek eklenir ve yirmi dakika boyunca banyo yapılır. Kalan bitki posası 2-3 banyo daha kullanılabilir.
 57. Bir cezvenin içinde bir çorba kaşığı ince kıyılmış mahmude otu iyice kaynatılıp, suyunun buharlaşıp lapa haline getirildikten sonra birer çorba kaşığı susam yağı ve sirke karıştırılıp bir tülbentle söz konusu ağrılı bölgeye sarılır.
 58. 100 gram yulaf unu bir litre soğuk suyun içinde yumuşaması için birkaç saat bekletildikten sonra koyulaşıncaya kadar kaynatılıp söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülür.
 59. Bir miktar güneş altında toplanmış ve küçük parçalara bölünmüş binbir delik otu bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe 2-3 hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Bu sürenin sonunda yağ kırmızı bir renk aldıktan sonra bir tülbentten posaları da sıkılmak suretiyle süzülüp koyu renkli cam şişenin içine aktarılır. Gerektiğinde söz konusu bölgeye masaj yapılarak yedirilir.
 60. Yarım litre suyun içine bir çay fincanı zeytinyağı ince kıyılmış bir çay fincanı dere otu katılıp su buharlaşana kadar kaynatıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülerek sarılır.
 61. Su dolu bir cezvenin içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir kahve fincanı ardıç tohumu katılıp su buharlaşana kadar kaynatıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülerek sarılır.
 62. Bir su bardağı kaynar suyun içine birer çay kaşığı ince kıyılmış kereviz kökü ile çıban otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra akşamları yatmadan bir bardak içilir.
 63. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aslanpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 64. Bir çay fincanı zeytinyağının içine bir tatlı kaşığı tuz katılıp karıştırıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgeye masaj yapılarak sürülür.
 65. Bir kova (5 litre) suyun içine birer avuç kekik otu, mercanköşk, ve biberiye  katılıp on iki saat bekletildikten sonra ertesinde iyice kaynatılarak yapılacak olan banyonun suyuna süzülerek eklenir ve yirmi dakika boyunca banyo yapılır. Kalan bitki posası 2-3 banyo daha kullanılabilir.
 66. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı kuşkonmaz katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Böbreklerinden yada idrar yollarından rahatsız olanların kullanmaları sakıncalıdır.
 67. İki litre suyun içine birer adet kereviz ve pırasa küçük küçük doğranıp süzüldükten sonra suyuna çok az miktarda tuz bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir su bardağı limon suyu katılıp günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 68. Bir litre suyun içine havanda dövülmüş bir çorba kaşığı meyan kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde bir çay fincanı aralıklarla yudumlanarak içilir.
 69. Bir litre suyun içine ince kıyılmış birer avuç yulaf samanı ile kavak yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek kalan posa iyice ezildikten sonra söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülüp bir tülbentle bağlanır.
 70. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı tarçın katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve gece yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 71. Bir su bardağı kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı süzme bal katılıp karıştırılıp ılık olarak günde üç öğün birer su bardağı içilir.
 72. Bir litre suyun içine bir avuç kiraz sapı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 73. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı koyun otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve gece yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 74. 200 gram kadar kuş üzümü ve bir çorba kaşığı sedef otu bir litre su ile birlikte kaynatılır, elde edilen mayi nin içine temiz bir bezi batırıp çıkarttıktan sonra sıkılmadan söz konusu ağrılı bölgeye sarılır.
 75. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çuha çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek akşamları yatmadan bir bardak içilir.
 76. Bir miktar semizotu kaynatılıp sıcak suyuna bir havlu batırılıp söz konusu ağrılı bölgeye kompres yapılır. Soğudukça sıcak olan yeni bir havluyla değiştirilir.
 77. Bir litre suyun içine rendelenmiş iki avuç at kestanesi katılıp su buharlaşıp yarıya inene kadar kaynatılmasının ardından sulu lapa halindeki mayi söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülerek bağlanır.
 78. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç altınbaşak otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah kahvaltılarından yarım saat sonra ve geceleri yatmadan bir saat önce birer çay fincanı içilir.
 79. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir avuç üzerlik tohumu bir litre suyun içine katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek kalan suyun içine bir su bardağı üzüm sirkesi katılıp karıştırıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülerek kullanılır.
 80. Su dolu bir kovanın içine (5lt) dört avuç çam yaprağı katılıp on iki saat bekletilir ve ertesinde iyice kaynatılıp süzüldükten sonra banyo suyuna ilave edilerek yirmi dakika boyunca banyo yapılır. Bitki 2-3 banyo için daha kullanılabilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.