RAŞİTİZM

RAŞİTİZM
Tanımı: Çocuklarda biçim bozukluğuna sebep olan bir kemik hastalığıdır.
Nedenleri: D vitamini, kalsiyum, fosfor eksikliğinden veya dengesizliğinden meydana gelir. Yetersiz beslenme ve güneş ışınlarından faydalanamamak veya çocukları iyice örtüp güneş ışınlarından sakınmak bu hastalığa neden olur. Bazı vakalarda, vitaminin bağırsaktan emilememesi yada böbreklerdeki anormallikten dolayı atılması olabildiğinden tedavi nedenin tedavisidir. Belirtilerinde, çocuk zayıf olup, çıkık bir karnı vardır. İshal ve kansızlık görülür, kemikleri yumuşak olduğundan, uzun kemikler bükülür ve bacaklarda şekil bozuklukları belirir.
Öneriler: Bir kova (5 litre) soğuk suyun içine dört avuç dolusu su keneviri katılıp on iki saat bekletildikten sonra iyice kaynatılıp süzülerek banyo suyuna katılıp yirmi dakika süresince banyo yapılır. Bitki 2-3 defa daha kullanılabilir.

  1. Bir litre suyun içine bir adet çam kozalağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  2. Bir kova (5 litre) soğuk suyun içine ince kıyılmış dört avuç dolusu ceviz yaprağı katılıp on iki saat bekletildikten sonra iyice kaynatılıp süzülerek banyo suyuna katılıp yirmi dakika süresince banyo yapılır. Bitki 2-3 defa daha kullanılabilir.
  3. Bir miktar ceviz içi küçük parçalara bölündükten sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde vücut bu ceviz yağı ile ovulur.
  4. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç lahana yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  5. Bol miktarda havuç ve turp salatası yenir.
  6. Süt ve sütten elde edilen gıdalar, yumurta ve balıkyağı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.