RAHİM SARKMASI

RAHİM SARKMASI
Tanımı: (Prolapsus) Rahimin vajina içine veya rahimle birlikte vajina ön duvarı da aşağıya inmesidir.
Nedenleri: Doğumdaki zorlamadan ötürü, ağır kaldırmak, sürekli zorlu işlerde çalışmak (özellikle kırsal bölge kadınlarında ağır çalışma şartlarından dolayı oldukça sık görülür), yaşlılık gibi nedenler sıralanabilir.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aslanpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

  1. Bir miktar ince kıyılmış çobançantası bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde iki kez içilen aslanpençesi çayının içine üç damla damlatılarak kullanılır.
  2. Üç avuç dolusu civanperçemi (sap ve çiçekleri) on iki saat boyunca üç litre soğuk suyun içinde bekletilip ertesinde iyice ısıtıldıktan sonra süzülüp banyo suyuna ilave edilerek bir leğenin içinde yirmi dakika boyunca oturulur. Bitki 2-3 defa daha kullanılabilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.