PARKİNSON HASTALIĞI

PARKİNSON HASTALIĞI

Tanımı: (Paralizi Agitans) Kasların sertleştiği ve hastada devamlı titreme yada sarsılmaların görüldüğü bir sinir sistemi hastalığıdır.

Nedenleri: Bilinmemektedir. Bazı vakalar, şiddetli ensefalit (beyin iltihabı, beyin dokusunun iltihabı) krizleri sonrası belirmekle birlikte, genellikle hastalık ileri yaşlarda ortaya çıkar ve özellikle beynin bir bölgesindeki dejenerasyon sonrasında oluştuğu düşünülür. Hastada, kol, bacak titremesiyle, kas sertleşmesi vardır. Bu organların hareket etmediği durumlarda görülmektedir. Bedeni öne eğmek ve yürümeden, koşmaya geçmek eğilimi vardır. Hastanın bilinci ve zihinsel çalışması normaldir. Yüz ifadesini kaybeder ve ses zayıflar. Hastalığın son evrelerinde, hasta hareket edemez olur ve bilincine tam hakim olmakla birlikte, konuşup yazamaz.

Öneriler: Bir miktar taze ekşi yonca yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu saat başı 3-5 damla civanperçemi çayıyla karıştırılarak içilir.

  1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek her saat başı yukarıda tarif edilen ekşiyonca özsuyu bir tatlı kaşığına damlatılarak kullanılır.
  2. Bir miktar taze ekşiyonca yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyu ile bel kemiği, aşağıda vereceğimiz civanperçemi tentürü ile değişimli olarak ovulur.
  3. Bir miktar ince kıyılmış civanperçemi bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir.
  4. Bir banyo kovası dolu taze kekik otu ile 250 gram kuru kekik otu karıştırıldıktan sonra üzerlerine soğuk su doldurulup on iki saat bekletilmesinin ertesinde kova iyice ısıtılıp süzülerek banyo suyuna karıştırıldıktan sonra yirmi dakika boyunca banyo yapılır. Bitkiler sonradan tekrar su ilavesiyle üç kez daha banyo yapılabilir. Özellikle kasılmalara faydalı olur.
You can leave a response, or trackback from your own site.