PANKREAS İLTİHABI

PANKREAS İLTİHABI

Tanımı: (Pankreatit) Pankreasın enfeksiyonudur.

Nedenleri: Genellikle safra yolları hastalıklarına eşlik eder. Enfeksiyon, onikiparmak bağırsağına safra kanalıyla birlikte açıldığı yerden, pankreas kanalına yayılır.

Akut Kanamalı Pankreatit: Hastanın karın üst bölgesinde duyduğu akut sancıyla kusarak bayılmasına ve dolaşımın iflasına yol açar.

Subakut Pankreatit: Başlangıcı o kadar şiddetli olmayıp, karnın üst bölümünde ağrı ve duyarlıkla birlikte, ateş vardır. Durum kendiliğinden iyileşebileceği gibi, tekrarlayabilirde.

Kronik Pankreatit: Karın üst bölümünde, sırtta ağrı olup ve sarılıkta görülebilir. Bazen bol miktarda, çok kötü kokulu dışkılı ishalde belirir. Bu hastalık aşırı alkol alınmasına bağlı olabilir. Kabakulak hastalığında pankreasda etkilenebilir. Uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.

Öneriler: Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında ebegümeci katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından, günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.

  1. Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı eğir kökü katılıp on iki saat bekletildikten sonra süzülerek her öğünden önce ve sonra birer yudum olmak üzere günde altı yudum ve her seferinde bardak, sıcak suyun içinde ısıtılarak içilir.
  2. Her biri ince kıyılmış veya iyice dövülmüş bir çorba kaşığı dolusu aynısefa otu, birer silme yemek kaşığı civanperçemi ve ısırgan otu iyice karıştırılıp harmanlandıktan sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış acı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı içilir.
    You can leave a response, or trackback from your own site.