ÖKSÜRÜK

ÖKSÜRÜK

Tanımı: Solunum yolları zarlarının rahatsızlığı nedeniyle ciğerlerdeki havanın birdenbire ve gürültülü bir sesle dışarı çıkmasıdır.

Nedenleri: Bademcik iltihabı, grip, aşırı sigara içmek, soğuk içecekler yüzünden göğsü üşütmek, boğmaca, astım gibi birçok neden sıralanabilir. Solunum yollarının iç yüzünü yapan zarlar iltihaplandığında, mukus salgısı artmakta ve bu zarın kolaylıkla tahriş edebileceği görülmektedir. Öksürükle mukusun fazlası dışarı atılmaktadır. Öksürmek zorunda kalan kişi, önce derin bir soluk alır, sonra ses telleri arasındaki aralığı kapatıp ve göğüs boşluğu basıncını artırırcasına kaslarını kasar. Bu olaydan sonra ses telleri aralığı aniden açılınca, solunum yollarındaki hava patlarcasına dışarı atılır. Bu havayla birlikte aşırı miktardaki salgılar ve bazı tahriş edici maddeler dışarı çıkar.

Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenmesinin ardından süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

 1. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında ebegümeci katılıp demlenmesi için on iki saat beklendikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 2. Havanda dövülmek suretiyle toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı çitlembik tohumu bir çay fincanı kaynar suyun içine katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.
 3. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç incir yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 4. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç mayasıl otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 5. Bir litre suyun içine bir avuç küçük parçalara bölünmüş kereviz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanına bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı öksürük otu çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenmesinin ardından süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 7. Aynı oranda ince kıyılmış veya havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan havlıcan, ebegümeci, zencefil, tıbbi hatmi, ayva yaprağı, ayva çekirdeği ve ıhlamur iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 8. Aynı oranda ince kıyılmış veya havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan öksürük otu(yaprakları ve çiçekleri), sığır kuyruğu çiçeği, ciğer otu ve sinirli ot yaprağı iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 9. Aynı oranda ince kıyılmış veya havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan nane, kekik, papatya çiçeği, tıbbi hatmi ve ıhlamur iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı dar yapraklı sinirli ot katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenmesinin ardından süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 11. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç kılıç otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 12. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç ayrık otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 13. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç sarmaşık katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanına birer tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.
 14. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç sarımsak otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek gün içinde bir su bardağı aralıklarla yudumlanarak içilir.
 15. Bir litre soğuk suyun içine bir avuç taze ve ince kıyılmış tıbbi hatmi kökü ve iki çorba kaşığı toz şeker katılıp 1-2 saat bekletilmesinin ardından süzülerek her iki saatte bir çorba kaşığı alınarak kullanılır.
 16. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ciğer otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenmesinin ardından süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı toz tarçın ve karabiber katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenmesinin ardından süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 18. Bir su bardağı sıcak suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan birer çorba kaşığı fındık içi ile süzme bal ilave edilip karıştırıldıktan sonra ılık halde içilir.
 19. 100 gram yulaf unu bir litre soğuk suyun içinde yumuşaması için birkaç saat bekletildikten sonra koy ulaşıncaya kadar kaynatılıp her üç saat bir birer çorba kaşığı alınır.
 20. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı dağ şebboyu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenmesinin ardından süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 21. Bir miktar siyah turp mikserden geçirildikten sonra bir tülbent yardımıyla suyu sıkılıp elde edilen bir su bardağı turp suyuna bir çorba kaşığı süzme bal ilave edilip günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı içilir.
 22. Bir su bardağı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında koyungözü katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 23. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç ceviz yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 24. Bir litre suyun içine iki avuç kavun çekirdeği katılıp, su yarım litreye düşene kadar kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 25. Bir litre süt ile 5-6 diş ince kıyılmış sarımsak kaynatılıp süzülmesinin ardından ılıyana kadar bekletilip birer tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 26. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı Avşar otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenmesinin ardından süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 27. Bir litre suyun içine küçük parçalara bölünmüş bir avuç kuru soğan katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanına bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.
 28. Bir litre suyun içine küçük parçalara bölünmüş bir avuç atkestanesi katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 29. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı İzlanda yosunu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenmesinin ardından süzülüp günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı soğuk olarak içilir.
 30. Bir litre suyun içine 4-5 adet keçi boynuzu katılıp su yarım litreye düşene kadar kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanına birer çay kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.
 31. Bir litre suyun içine iki avuç ayva çekirdeği katılıp, su yarım litreye düşene kadar kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 32. Havanda dövülmek suretiyle toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı hardal tohumu bir çay fincanı kaynar suyun içine katılıp temizlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.
 33. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç yer palamudu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 34. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç menekşe çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 35. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç kiraz çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 36. Bir litre suyun içine bir adet selvi kozalağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yarımşar çay bardağı içilir.
 37. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç elma çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 38. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç menekşe bakla çiçeği kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 39. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç devetabanı çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 40. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç gelincik çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 41. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı güneş gülü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 42. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı süzme bal katılıp karıştırıldıktan sonra günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 43. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı rezene katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 44. Bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış sığır dili katılıp 4-5 saat dinlenmesi için bırakılmasının ardından arzuya göre tatlandırılıp her sabah bir çorba kaşığı içilir.
 45. Bir litre suyun içine 4 adet kuru incir ve bir kahve fincanı meyan kökü katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün kullanılır.
 46. Bir litre süt ile 2-3 adet küçük parçalara bölünmüş kuru incir kaynatılıp süzülmesinin ardından ılıyana kadar bekletilip günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 47. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış mersin yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 48. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kara hindiba katılıp kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı soğuk olarak içilir.
 49. Bir litre suyun içine bir yemek kaşığı civanperçemi katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
 50. Bir çorba kaşığı çam ağacı sürgünü bir litre suyun içine katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek ve arzuya göre tatlandırılarak günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 51. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı dolusu ıhlamur, bir silme yemek kaşığı tıbbi hatmi, bir adet rendelenmiş limon kabuğu ve bir tatlı kaşığı tarçın katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yarımşar çay fincanı içilir.
 52. Havanda dövülmek suretiyle toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı keten tohumu bir çay fincanı kaynar suyun içine katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.
 53. Bir tatlı kaşığı toz zencefilin içine bir çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığından biraz daha az tuz bir kürdan yardımıyla karıştırılıp yutulur.
 54. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı karabaş otu katılıp demlenmesinin ardından süzülüp süzme bal ile tatlandırılarak günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 55. Bir miktar şalgam mikserden geçirildikten sonra bir tülbent yardımıyla suyu sıkılıp elde edilen bir su bardağı şalgam suyuna bir çorba kaşığı süzme bal ilave edilip günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı içilir.
 56. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış pazı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.