ÖDEM

ÖDEM

Tanımı: Vücutta, anormal miktarda su toplanmasıdır.

Nedenleri: Bazı alerji durumlarında, yada yerel kan dolaşımına engel bulunan hallerde, veya genel, kalp, böbrek, karaciğer hastalıklarında olabilir. Böbrek hastalıklarında ödem, sabahları daha fazla olup, gözaltları ve yüzde belirir. Kalp hastalıklarındaysa, ödem akşamları daha belirgindir, ayak bilekleri gibi, vücudun alt bölgelerinde başlar. Genellikle kronik alkolizm sonucu beliren karaciğer hastalığında, şişkinlik kaşıntıyla birlikteyse, neden alerjidir. Tedavi nedenin tedavisidir. Normal insanlarda, yaşlandıkça günün sonuna doğru ayak bileklerinde şişkinlik görülmesinin hiçbir özelliği yoktur. Ayrıca sıcak havadan genellikle herkesin ayakları şişer.

Öneriler: Bir miktar ince kıyılmış ayı sarımsağı (yaprakları ve soğanları) bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, iyice süzüldükten sonra bir kahve fincanı suyun içine 5-10 damla damlatılarak günde iki kez kullanılır.

 1. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı dişbudak tohumu bir çay fincanı kaynar suyun içine katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.
 2. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı tilkikuyruğu bir çay fincanı kaynar suyun içine katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.
 3. Bir miktar ince kıyılmış aynısefa bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, iyice süzüldükten sonra bir su bardağı kaynar suyun içine bir kahve fincanı katılıp bu karışımın içine batırılacak olan pamukla söz konusu ödem oluşan bölgenin üzerine kompres yapılır.
 4. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı keçisakalı (sapları) katılıp sekiz saat dinlendirildikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 5. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı keten tohumu bir çay fincanı kaynar suyun içine katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.
 6. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı oranında kayışkıran katılıp demlenmesi için oniki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından, sabah kahvaltılarında yarısı aç karnına, diğer yarısı ise, kahvaltıdan yarım saat sonra içilir.
 7. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı eğir kökü katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından sabahları bir çay fincanı içilir.
 8. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında mürver ağacı (dallarının kabukları) katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından yarım çay fincanı daha ılık su ekleyip öğle yemeğinden sonra yarısı, diğer yarısı ise akşam yemeğinden yarımşar saat sonra içilir.
 9. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı raziyane tohumu bir çay fincanı kaynar suyun içine katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı atkuyruğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 11. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç maydanoz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış ve taze bir çay kaşığı kuşkonmaz (kök ve sap) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenmesinin ardından süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir. Özellikle kalp ödemlerinin boşaltılmasında faydalı olur.
 13. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç dut yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çuha çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenmesinin ardından süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 15. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç hünnap katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 16. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenmesinin ardından süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 17. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç menekşe katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 18. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç huş ağacı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki öğün sabah ve akşam birer çay fincanı içilir.
 19. Aynı oranda ince kıyılmış veya havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan ardıç tohumu, ayrık kökü ve ada çayı iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 20. Bir çay fincanı kaynar suyun için bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenmesinin ardından süzülüp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 21. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç deve tabanı yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 22. Aynı oranda ince kıyılmış veya havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan ısırgan tohumu, kereviz kökü ve huş ağacı yaprağı iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 23. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç funda çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki öğün sabah ve akşam birer çay fincanı içilir.
 24. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç öküz gözü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki öğün sabah ve akşam birer çay fincanı içilir.
 25. Bir lire suyun içinde iki çorba kaşığı nohut, su yarıya inene kadar kaynatılıp, içine bir adet küçük parçalara bölünmüş kereviz ve bir avuç ince kıyılmış maydanoz katılıp üzerine bir su bardağı ılık su ilave edildikten sonra bir taşım kaynatılıp tekrar süzülmesinin ardından kahvaltıdan ve yemeklerden yarım saat evvel birer su bardağı içilir.
 26. Bir litre suyun içine bir avuç kiraz sapı ve ince kıyılmış bir tutam mısır püskülü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer su bardağı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.