NEZLE

NEZLE

Tanımı: Üst solunum yollarının bir enfeksiyonudur.

Nedenleri: Etken virüslerin haricinde diğer birçok virüs bu hastalığa neden olurlar. Klasik bir olayda, hapşırma, önceleri sulu olup sonra koyulaşan burun akıntısı ve bazen de hafif bir öksürüktür. Ağır vakalarda ise, hafif ateş, titreme, üşüme, baş ağrısı da görülür. Burun akar, boğaz ağrır, gözler sulanıp kızarır, dudaklarda uçuklar, yaralar görülebilir. Dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır, zira, şiddetli durumda, diğer başka hastalıklara zemin hazırlayabilirler. Nezleli kişi, enfeksiyonu bulaştırmamak için, iki gün odasından dışarı çıkmamalıdır.

Öneriler: iki avuç dolusu ince kıyılmış taze okaliptüs yaprağı su kaynayan bir tencerenin üzerine konulmuş bir süzgecin içine bırakılır. Buharda pişmeye başlayan bitkiler yumuşayınca, başa bir havlu alarak, süzgecin üzerine doğru eğilip bitkiden gelen buhar teneffüs edilir.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı okaliptüs yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 2. İki avuç dolusu ince kıyılmış taze nane su kaynayan bir tencerenin üzerine konulmuş bir süzgecin içine bırakılır. Buharda pişmeye başlayan bitkiler yumuşayınca, başa bir havlu alarak, süzgecin üzerine doğru eğilip bitkiden gelen buhar teneffüs edilir.
 3. İki avuç dolusu mercanköşk su kaynayan bir tencerenin üzerine konulmuş bir süzgecin içine bırakılır. Buharda pişmeye başlayan bitkiler yumuşayınca, başa bir havlu alarak, süzgecin üzerine doğru eğilip bitkiden gelen buhar teneffüs edilir.
 4. İki avuç dolusu ince kıyılmış fesleğen su kaynayan bir tencerenin üzerine konulmuş bir süzgecin içine bırakılır. Buharda pişmeye başlayan bitkiler yumuşayınca, başa bir havlu alarak, süzgecin üzerine doğru eğilip bitkiden gelen buhar teneffüs edilir.
 5. Birer avuç dolusu nane, kekik ve papatya su kaynayan bir tencerenin üzerine konulmuş bir süzgecin içine bırakılır. Buharda pişmeye başlayan bitkiler yumuşayınca, başa bir havlu alarak, süzgecin üzerine doğru eğilip bitkiden gelen buhar teneffüs edilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince rendelenmiş limon kabuğu ve kuru nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 8. Yarım litre sütün içine ince kıyılmış bir adet iri soğan ve 4-5 diş ince kıyılmış sarımsak katılıp kaynatılmasının ardından ılık halde süzülüp iki çorba kaşığı süzme bal ilavesiyle gün içinde kısa aralıklarla birer tatlı kaşığı alınır.
 9. Bir litre suyun içine birer silme yemek kaşığı papatya, ıhlamur, mürver çiçeği, çay ve bir çay kaşığı anason katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek içine bir su bardağı limonsuyu ilavesiyle gün içinde aralıklarla gargara yapılarak kullanılır.
 10. Bir litre suyu içine bir avuç ince kıyılmış mersin ağacı yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
 11. Havanda dövülerek lapa haline getirilmiş olan iki diş sarımsak burun içine konulup minik bir pamukla da tampon yapılır. Ayrıca sarımsağın yenilmesi de faydalı olacaktır.
 12. Bir litre suyun içine bir avuç kiraz çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine birer çay kaşığı toz karabiber ve çay katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 14. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış hünnap katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün ikişer çorba kaşığı içilir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 16. Mikserden geçirilerek sıkılmış olan bir su bardağı pancar suyu sabahları aç karnına içilir.
 17. Mikserden geçirilerek sıkılmış olan bir su bardağı turp suyu yarım su bardağı süzme bal ile karıştırılıp yemeklerden yarım saat önce birer tatlı kaşığı yenir.
 18. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kuru papatya çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 19. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı meyan kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 20. Bir çay fincanı soğuk suyun içine iki çay kaşığı tıbbi hatmi katılıp 1-2 saat bekletildikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla iki çay fincanı içilir.
 21. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı tıbbi kestere katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir. Aşırı dozlar zehirlenme yapabilir.
 22. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış gelincik çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
 23. Bir litre suyun içine kabuklarıyla beraber rendelenmiş bir kilogram elma katılıp suyu buharlaşıncaya kadar kaynatılıp gün içinde aralıklarla yenilerek tüketilir.
 24. Bir litre suyun içine birer tatlı kaşığı ada çayı, ayrık kökü ve bir çorba kaşığı ardıç tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 25. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ada çayı katılıp demlenmesi içim kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün içilir.
 26. Bir miktar kekik bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Günde üç öğün bir tatlı kaşığı süzme bal ile beş damla kekik yağı karıştırılıp yenir.
 27. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ebegümeci katılıp demlenmesi için oniki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından, günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.
 28. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kuşdili katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 29. Bir litre suyun içine bir adet limon kabuğu rendelenip üzerine bir kahve fincanı kuru hanimeli katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek iki çorba kaşığı süzme bal ilavesiyle günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 30. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı zemberek otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 31. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış incir yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
 32. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı lavanta çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 33. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çuha çiçeği kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 34. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı zencefil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 35. Bir litre suyun içine iki avuç kadar ince kıyılmış lahana katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek bir su bardağına birer çay bardağı oranında mandalina, greyfurt, limon, portakal suyu katılıp kahvaltıdan yarım saat önce içilir.
 36. Bir litre suyun içine ince kıyılmış birer çay kaşığı kişniş ve papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün yarımşar çay bardağı içilir.
 37. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan üzerlik tohumu birer damla büyüklüğünde pamuğun üzerine konulup buruna tampon yapılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.