NEVRALJİ

NEVRALJİ

Tanımı: Sinir üzerinde duyulan, genellikle şiddetli ve batıcı ağrıdır. Özellikle yüzde ve başta görülmesine rağmen, vücudun diğer bölgelerinde de bulunabilir.

Nedenleri: Nevrit, zona, damar sertliği, şeker hastalığı ve soğuk algınlığı gibi nedenler sayılabilir.

Öneriler: Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı atkuyruğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

  1. Bir miktar taze papatya çiçeği ince kıyıldıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, iyice süzüldükten sonra söz konusu ağrılı bölgeye masaj yapılarak yedirilir.
  2. Bir miktar tomurcuk karabiber bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak iyice süzüldükten sonra söz konusu ağrılı bölgeye masaj yapılarak yedirilir.
  3. Bir litre suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş üç çorba kaşığı hardal tohumu katılıp su buharlaşarak yarıya inene kadar kaynatılıp elde edilen sulu lapa söz konusu ağrılı bölgenin üzerine dayanabilecek sıcaklıkta sürülür. Yakının deri üzerinde kalması kırkbeş dakikayı geçmemelidir.
  4. Bir miktar biberiye yaprağı ince kıyıldıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, iyice süzüldükten sonra söz konusu ağrılı bölgeye masaj yapılarak yedirilir.
  5. Bir litre suyun içine minik parçalara ayrılmış at kestanesi katılıp iyice kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu ağrılı bölge bu su ile yıkanır.
    You can leave a response, or trackback from your own site.