NEFROPATİ

NEFROPATİ

Tanımı: Böbreğin herhangi bir çeşit hastalığıdır.

Nedenleri: Bir çok böbrek hastalıklarında, idrarla çok fazla albümin kaybı sonucu, kan protein kaybı düzeyi azalmakta ve dokuların su toplayarak şişmesi görülmektedir. Bu duruma neden olan hastalıklar; akut nefrit, glomerülonefritler, diyabet, özellikle orta yaş kadınlarda görülen lupus eritematoz, ilaç zehirlenmeleri (özellikle civalı ilaçlarla) gibi nedenler sıralanabilir.

Öneriler: Bir litre soğuk suyun içine ince kıyılmış bir kahve fincanı ayı üzümü katılıp oniki saat beklenmesinin ardından beş dakika kaynatılıp, süzülerek günde üç öğün birer yemek kaşığı alınır. Bu dozu aşmamak gerekmekte olup, doktor kontrolünde kullanılması tavsiye eldir.

 1. Aynı oranda ince kıyılmış altınbaşak otu, sarı yoğurt otu, beyaz ve sarı ballıbaba iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bitki harmanı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenip, süzülmesinin ardından günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 2. Bir çay fincanı kaynar sütün içine bir çay kaşığı kuş otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı sinir otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp içilir. Günde üç kere tekrarlanmalıdır.
 4. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı papatya çiçeği katılıp kaynatılırken, diğer bir kapta yarım kilo kereviz kaynatılıp her ikisi de ayrı ayrı süzülür. Günde üç öğün yarımşar bardak her ikisinden de içilir.
 5. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı dövülerek toz haline getirilmiş huş ağacı yaprakları ve tohumu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek soğuk halde günde üç öğün birer bardak içilir.
 6. Bir litre suyun içine ince kıyılmış yarım kilo marul katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer su bardağı içilir.
 7. Bir su bardağı kaynar suyun içine birer çay kaşığı altınbaşak otu, yoğurt otu ve sarı ballıbaba katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenip süzülerek içilir.
 8. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı ardıç tohumu bir yemek kaşığı süzme bal ile birlikte karıştırılıp yenilir.
 9. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı dolusu ayrık otu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 10. Bir bardak soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı eğir kökü katılıp 12 saat bekletilir. Ertesinde su bardağı kaynar bir suyun içine bırakılıp ılımasının ardından içilir.
 11. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir çorba kaşığı andız otu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer su bardağı içilir.
 12. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 13. Bir litre suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan birer çorba kaşığı gülhatmi çiçeği ve silme bir yemek kaşığı çoban kesesi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek ve bir tatlı kaşığı süzme bal karıştırılıp günde üç öğün aç karnına içilir.
 14. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı koyun otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 15. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir çorba kaşığı okaliptüs yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer su bardağı içilir.
 16. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı küçük çiçekli yakı otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülüp sabahları kahvaltıdan önce ve akşamları yatarken birer fincan içilir.
 17. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı yulaf katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek gün içinde aralıklarla tüketilir.
 18. Bir litre suyun içine bir avuç temizlenmiş maydanoz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yemeklerden önce içilir.
 19. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı dövülerek toz haline getirilmiş huş ağacı yaprakları ve tohumu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek soğuk halde günde üç öğün birer bardak içilir.
 20. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı tere tohumu bir yemek kaşığı süzme bal ile birlikte karıştırılıp yenilir.
 21. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı  loğusa otu (köksaptan) katılıp sekiz saat dinlendirildikten sonra süzülerek gün içinde uzun aralıklarla tüketilir.
 22. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı mısır püskülü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir. Günde üç öğün tekrarlanır.
 23. Bir litre suyun içine ince kıyılmış iki yemek kaşığı ekşi yonca katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek sabah ve akşam olmak üzere günde iki su bardağı soğuk olarak içilir.
 24. Bir litre suyun içine iki avuç kiraz sapı ve bir kahve fincanı arpa katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer kahve fincanı içilir.
 25. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış iki çay kaşığı acı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir. Günde üç öğün tekrarlanır.
 26. Bir bardak kaynar suyun içine bir çay kaşığı altın otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 27. Bir bardak kaynar suyun içine iki çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 28. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir çorba kaşığı keçi sakalı katılıp kaynatıldıktan sonra süzülüp iki çorba kaşığı süzme bal ilavesiyle günde üç öğün birer su bardağı içilir.
 29. Beş litrelik bir kova dolusu atkuyruğu bir gece soğuk suda bırakıldıktan sonra kaynatılıp banyo suyuna ilave edilir. 20 dakika kadar oturulan sudan çıkıldığında kurulanmamalı bir bornoza sarılıp sıcak bir yorganın altına girilmelidir. Akut böbrek iltihabında kesinlikle kullanılmalıdır.
  You can leave a response, or trackback from your own site.