NASIR

NASIR

Tanımı: Derinin boynuzsu tabakasının, kronik basınç yada sürtünme sonucu, belirli bir bölgenin kalınlaşmasıdır.

Nedenleri: Ayaklarda oluşan nasırların genellikle tek nedeni ayak kemiklerine uygun ayakkabı giyilmemesidir. Ellerde oluşanlar ise, tamamen meslekle ilgilidir. Geniş bölgede oluşan nasırlar koruyucu olup, ufakları genellikle ağrılıdır. Nasırları keserek yada kopartarak gidermeye çalışmak tehlikelidir.

Öneriler: Bir miktar taze kırlangıç otu yıkanıp, temizlendikten sonra nemli bir halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılıp elde edilen özsuyuna bir pamuk batırılıp nasırın üzerine bağlanır. Bu işlem nasır sökülünceye kadar devam ettirilir.

  1. Bir baş soğan dövülüp az tuz ilave edilerek lapa halinde nasırın üzerine bağlanır. Bu işlem nasır sökülünceye kadar devam ettirilir.
  2. Beş diş sarımsak dövülüp az tuz ilave edilerek lapa halinde nasırın üzerine bağlanır.  Bu işlem nasır sökülünceye kadar devam ettirilir.
  3. Bir adet kuru incir ortasından kesilip içine ¼ çay kaşığı kına katılıp nasırlı parmak içine sokulup bağlanır. Bu işlem nasır sökülünceye kadar devam ettirilir.
  4. Bir miktar karnıyarık tohumu pişirilip lapa haline getirilip sonra nasırın üzerine sürülür. .  Bu işlem nasır sökülünceye kadar devam ettirilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.