MİGREN VE BİTKİSEL TEDAVİSİ

MİGREN VE BİTKİSEL TEDAVİSİ

Migren Nedir? Nasıl Oluşur? Migrenin Tanımı:

Bir aurayla (beyin içi basıncında meydana gelen patalojik değişikliklerin belirgin bir hale gelmeden önce kişide meydana getirdiği dalgınlık-gerginlik) başlayan ve nöbetler halinde beliren özel bir baş ağrısı tipidir. Genellikle zeki ve üretken kişilerde görüldüğünden, özellikle kadınlarda, bir dereceye kadar nevrozla ilişkisi olduğu tahmin edilir.

Migren Oluşma Nedenleri Neden Olur Migrenin Belirtileri :

Sara gibi, migrende, belirli bir neden olmaksızın yada diğer bir hastalık nedeniyle ortaya çıkabilir. Yüksek kan basıncı, damar sertliği, kafatası içindeki atar veya toplardamar duvarlarının kan şişliği gibi hastalıkların ikincil belirtileri arasında görülebilir. Nedeni belirsiz migren, genellikle kalıtsal olup, bir nöbetteki asıl nedenin, bir beyin atardamarının önce daralması, sonrada genişlemesiyle, kafa içinde ödemin belirmesi olduğu söylenmektedir. Bazılarına görede nöbetler, bir nevi alerji reaksiyonu belirtileridir.
Ağrı genellikle görmeye ilişkin olup, görme alanının merkezinde yada bir yarısında çakan ışıkların belirmesi şeklindedir. Seyrek olarakda, yüz ve ellerde garip duygular, konuşma bozukluğu, geçici halsizlik yada felç belirebilir. Ağrı genellikle yarım saat sürebilir ve bu durumu baş ağrısı izler. Baş ağrısına, bulantı ve kusma eşlik edebilir, baş ağrısı çok şiddetli olup altı saat kadar sürebilir ve genellikle başın bir yarısında bulunur. Migren tedavisi çok güç olup bir tek tedavi şeklinden söz etmek olanaksızdır. Her vakaya göre ayrı tedavi uygulanabilir. Genellikle, bu hastalıktan muzdarip kişiler, aşırı endişe ve yorgunluktan uzak durdukça ve bazende diyetlerinde belirli maddeleri bulundurmadıkça, durumun daha iyi olduğunu söylerler.

Migren İçin Şifalı Bitkiler:

Sarımsak, fesleğen, andız kökü, civanperçemi, melek otu kökü, çuha çiçeği, kişniş, sarı şebboy sapları, aslan pençesi yaprağı, ısırgan otu, nilüfer çiçeği, edi otu, hazeran çiçeği, demir hindi, lahana yaprağı, mesteki sakızı, anason, sinameki, kiraz, ayva çiçeği, türk kahvesi, kekik, mine çiçeği, keten tohumu, mersin yaprağı, ıhlamur, nane, sedef otu, oğul otu, mercanköşk bitkileri migren tedavisi için kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır.

Migren Tedavisi İçin Bitkisel Öneriler Yöntemler:

 1. Havanda dövülmek suretiyle ezilen birkaç diş sarımsak alın ve şakaklara konulur.
 2. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı fesleğen katılıp kaynatıldıktan sonra ılımasına yakın bu su ile kafa derisine firiksiyon yapılarak baş yıkanır.
 3. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç andız kökü katılıp kaynatılmasının ardından günde üç yarım kahve fincanı içilir.
 4. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra içilir. Gerektiğinde gün içinde üç defayı geçmemek şartıyla tekrarlanır.
 5. Bir litre suyun içine birer çorba kaşığı melek otu kökü ve yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 6. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı çuha çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir.
 7. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir. Bu uygulama migren için bitkisel tedavi de önerilmektedir.
 8. Bir bardak kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sarı şebboy sapları katılıp soğumasının ardından süzülerek günde üç defa birer çay kaşığı kullanılır. Aşırı dozda kullanılması sakıncalıdır.
 9. İki avuç dolusu ince kıyılmış lahana yaprağı su kaynayan bir tencerenin üzerine konulmuş bir süzgecin içine bırakılır. Bu harda pişen bitkiler bir tülbentin arasına yerleştirilerek kompres olarak alna bağlanır.
 10. Bir bardak kaynar suyun içine ince ufalanmış bir silme tatlı kaşığı kadar hazeran çiçeği katılıp soğumasının ardından süzülerek günde üç kere birer tatlı kaşığı kullanılır. Aşırı dozda kullanılması sakıncalıdır.
 11. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış kedi otu katılıp kaynatılmasının ardından günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 12. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı nilüfer çiçeği katılıp kaynatılmasının ardından günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 13. Bir çay bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir. Bu uygulama istenildiği şekilde ve düzenli yapıldığı taktirde migren için tedavi olarak etkili sonuç verebilmektedir.
 14. Bir litre suyun içine yarım su bardağı demirhindi katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek soğuk olarak günde üç su bardağı içilir
 15. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış aslanpençesi yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 16. Havanda dövülerek toz halşne getirilmiş olan yarım kahve fincanı mesteki sakızı, bir kahve kaşığı anason bir kahve fincanı kırıntı haline getirilmiş sinameki hepsi bir arada iyice harmanlandıktan sonra bu karışımı macun haline getirebilecek oranda süzme bal katılıp günde bir çorba kaşığı yenir.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir.
 18. Bol miktarda kiraz çekirdekleriyle birlikte havanda iyice dövülerek ezildikten sonra lapa haline gelmiş kiraz bir tülbentin arasına konulup alna bağlanır.
 19. Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı ayva çiçeği katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı (arzuya göre tatlandırılarak) içilir.
 20. Bir kahve fincanı limon suyu ile bir silme tatlı kaşığı türk kahvesi karıştırılıp içildikten sonra üzerine bir kahve fincanı ılık su içilir.
 21. Yarım litre gülsuyunun içine bir çorba kaşığı kekik katılıp 2-3 saat beklendikten sonra içine batırılan iki adet tülbentten biri alına, diğeri ise enseye konur ve kısa aralıklarla değiştirilir.
 22. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı mine çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra içilir. Gerektiğinde gün içinde üç defayı geçmemek şartıyla tekrarlanır. Bitkisel yöntemlerden biri olan bu yöntemde yaygın olarak migren için çözüm olarak uygulanmaktadır.
 23. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş iki çorba kaşığı keten tohumu, iki çorba kaşığı eritilmiş kuyrukyağı ile karıştırılıp kavrulduktan sonra bir avuç yasemin katılıp alına bir tülbentle birlikte bağlanır.
 24. Bir litre suyun içine bir avuç mersin yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından günde üç öğün birer çorba kaşığı içilir.
 25. Bir başka öneri migren için çözüm olarak; çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir.
 26. Bir litre suyun içine birer silme tatlı kaşığı nane, sedef otu ve bir avuç oğul otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay bardağı içilir.
 27. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.