MİDE YANMASI

MİDE YANMASI
Tanımı: Kalp bölgesi ve boğazın arkasında duyulan yakıcı ağrı bu adla tanımlanır.
Nedenleri: Aşırı alkol, tahriş edici yiyecekler ve hitaus fıtıklarında görülür.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce içilir.

 1. Bir miktar taze ve güneş altında toplanmış civanperçemi ince kıyıldıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak iyice süzüldükten sonra bir kahve fincanı suyun içine 10-15 damla damlatılarak öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce içilir.
 2. Bir kahve fincanı limon suyu ile bir silme tatlı kaşığı Türk kahvesi karıştırılıp içildikten sonra üzerine bir kahve fincanı ılık su içilir.
 3. Bir litre suyun içine iki avuç hindiba yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek kalan yaprakları salata yapılıp yenir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı yabani nergis katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı keten tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek yemeklerden sonra birer kahve fincanı içilir.
 6. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı keten tohumu ile bir tatlı kaşığı dövülmüş damla sakızı bir litre suyun içine katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek yemeklerden sonra birer kahve fincanı içilir.
 7. Bir litre suyun içine ince kıyılmış birer avuç andız kökü ve kavak yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay fincanı içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı  içilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kantoron katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı  içilir.
 10. Bir litre suyun içine bir avuç taze ekşi yonca katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay fincanı içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı şerbetçi otu çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay fincanı  içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı  içilir.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kuşburnu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay fincanı  içilir.
 14. Bir litre suyun içine küçük parçalara bölünmüş iki adet ağaç kavunu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay fincanı içilir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı  içilir.
 16. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çürdük otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay fincanı  içilir.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı zencefil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay fincanı  içilir.
 18. Bir çorba kaşığı toz haline getirilmiş helile ile iki çorba kaşığı süzme bal iyice karıştırıldıktan sonra ikiye bölünüp yemek aralarında yenir.
 19. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı söğüt yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden önce birer çay fincanı  içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.