MİDE VE BAĞIRSAK GAZLARI

MİDE VE BAĞIRSAK GAZLARI
Tanımı: Mide ve bağırsaklarda şişkinlik ve bazen de hafif sancıdır.
Nedenleri: Mide ve bağırsak salgılarının yetersiz kalışı, gaz yapıcı yiyecekler, bazı durumlarda sinirsel gerginlik, hava yutma gibi nedenler sıralanabilir. Bu öneriler büyükler içindir.
Öneriler: Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir silme tatlı kaşığı dere otu tohumu bir su bardağı kaynar suyun içine katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış yarımşar çay kaşığıı dere otu ve kimyon katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 2. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç at kestanesi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek birer çay fincanı içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı anason katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı okaliptüs yaprağı katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya çiçeği katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya toz kimyon katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı nane katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış yarımşar çay kaşığı nane ve kekik katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı nane katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 10. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı kişniş tohumu bir çay fincanı kaynar suyun içine katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı raziyane katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış birer çay kaşığı zencefil ve havlıcan katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 13. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı anason katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 14. Bir çirba kaşığı limon suyu ile bir çay kaşığı lavanta yağı iyice karıştırıldıktan sonra içilir.
 15. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında eğir kökü katılıp demlenmesi için oniki saat beklendikten sonra süzülerek ılıtmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp içilir.
 16. Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı altınbaşak otu katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ada çayı katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 18. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı pelin katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 19. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı toz karabiber katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 20. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç ceviz yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek birer çay fincanı içilir.
 21. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 22. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı baldırıkara katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 23. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı sinir otu tohumu katılıp bir gece dinlendirildikten sonra yemeklerden sonra birer çorba kaşığı içilir.
 24. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış enginar yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek içilir.
 25. Bir miktar taze papatya çiçeği ince kıyıldıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, iyice süzüldükten sonra karın bölgesi bu yağ ile ovulur.
You can leave a response, or trackback from your own site.