MİDE VE BAĞIRSAK BOZUKLUKLARI

MİDE VE BAĞIRSAK BOZUKLUKLARI
Tanımı: Mide ve buna bağlı olarak bağırsak rahatsızlıklarıdır.
Nedenleri: Sindirim sistemi aksaklıkları, sinirsel gerginlikler, aşırı heyecan ve endişeler, mide zafiyeti, diğer mide ve bağırsaklarla ilgili rahatsızlıklar neden olarak gösterilebilir.
Öneriler: Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sarı ballıbaba yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra, süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer su bardağı içilir.

 1. Hergün bir miktar taze ayı sarımsağı yenir.
 2. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan birer çay kaşığı nöbet şekeri, çörek otu ve yine bir çay kaşığı karbonat, bir bardak soğuk suyun içine katılarak karıştırılıp, yemeklerden sonra bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle birer çay bardağı içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı melek otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çıban otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı kişniş tohumu katılıp kısa bir süre demlenmesi için beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aynısefa katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı koyun otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı keçisakalı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 9. Bir su bardağı kaynar suyun içine bir silme yemek kaşığı karanfil ve yarım çay kaşığı zencefil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek ikiye bölünüp öğle ve akşam yemek aralarında içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı izlanda yosunu katılıp kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı soğuk olarak içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine  bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı bal ilavesiyle öğle ve akşam yemeklerinden sonra içilir.
 12. Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı eğir kökü katılıp oniki saat beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı hafifçe ısıtılarak içilir.
 13. Bir litre ılık suyun içine ince kıyılmış üç adet iri soğan katılıp 7-8 saat bekletildikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı içilir.
 14. Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı tıbbi karakafes otu katılıp oniki saat bekletildikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı hafifçe ısıtılarak içilir.
 15. Büyükçe bir havanın içinde bol miktarda kabukları soyulmuş sarımsak dövülerek ezildikten sonra bir tülbentin arasına konup suyu sıkılarak günde üç defa 30-40 damla arası az miktarda suyun içine damlatılarak kullanılır. Bu kür daha çok sindirim sistemindeki bir iltihaplanmadan ötürü gelişen bozukluklara karşı antiseptik olarak kullanılır.
 16. Bir litre suyun içine birer tatlı kaşığı anason, kimyon, rezene ve bir tutam maydanoz katılıp kaynatılmasından sonra süzülerek  öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 17. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında ebegümeci katılıp demlenmesi için oniki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan başka bir kabn içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.
 18. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kılıç otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 19. Bir bardak kaynar suyun içine birer çay kaşığı ada çayı, kuru nane, yarım çay ksşığı biberiye katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer su bardağı içilir.
 20. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış kereviz kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek yemek aralarında ikişer çorba kaşığı içilir.
 21. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı havuç tohumu ile bir tatlı kaşığı süzme bal karıştırılıp öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer defa yenir.
 22. Bir çay fincanı kaynar suyun bir çay kaşığı dere otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı içilir.
 23. Bir çay fincanı kaynar suyun bir çay kaşığı acı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı soğuk olarak içilir. Gebe ve emzikli annelerin kesinlikle kullanmaması gerekmektedir.
 24. Havanda dövülerek ezilmiş ve toz haline getirilmiş olan silme bir yemek kaşığı huş ağacı (yaprak ve tomurcukları) bir litre suyun içinde kaynatıldıktan sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı içilir.
 25. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kimyon katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı içilir.
 26. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı rezene tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı içilir.
 27. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bir yıllık pelin (körpe-taze yapraklarının mikserden geçirilerek elde edilen özsuyu) katılıp kısa bir süre demlenmesi beklendikten sonra öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer çay fincanı soğuk olarak içilir.
 28. Bir bardak kaynar suyun içine birer çay kaşığı ada çayı ve kuru papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer su bardağı içilir.
 29. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ıhlamur katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 30. Yemeklerden sonra bir tutam maydanoz yenir.
 31. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kekik katılıp demlenemsi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 32. Büyükçe bir havanın içine birer tatlı kaşığı keraviye, karanfil, menekşe çiçeği, birer çay kaşığı andız kökü, mesteki ve tarçın katılıp iyice dövüldükten sonra bu karışımı macun haline getirecek kadar gülsuyu karıştırılıp günde üç öğün birer tatlı kaşığı yenir.
You can leave a response, or trackback from your own site.