MİDE ÜLSERİ

MİDE ÜLSERİ
Tanımı: Midede görülen yaradır. Genel olarak ülser bir doku yüzeyindeki, deri yada mukoza altı dokuları açıkta bırakan kronik yaradır.
Nedenleri: Ülser çeşitli faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşur. Dolaşım yada boşaltım yetersizliği, enfeksiyon, ısı, soğuk, kimyasal maddeler ve sinir sistemi hastalıklarıdır. son sayılan neden, ağrı duyusunun yok olmasıyla etkisini gösterir, çünkü bu duyunun yokluğu, deride sık sık ufak yaralanmalar gerçekleştirir.
Mide ülserinin klasik belirtileri, ağrı, kusma ve seyrek olarak da kanamadır. genellikle mide ülseri ağrısı, vücut orta çizgisinin solunda ve hemen yemekten sonra hissedilir. Sorunlara yokl açmamış bir mide ülserinin tedavisi, ilk etapda tıbbi olmalıdır. ardından hasta düzenli ve sık olarak yemek yemelidir, yapılamsı gereken, midenin hiçbir zaman boş bırakılmamasıdır. Kızarmış yiyeceklerin, sigaranın ağrıyı uyardığı gibi sigara içmekten vaz geçen ülserli bir hastada ülserin daha çabuk iyileştiği görülmüştür. İlerlemiş bir mide ülserinin tedavisi cerrahi yöntemlerdir.
Öneriler: bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış meyan kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek oniki saat boyunca soğuk bir yerde bekletilip öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir. bu bitkiden ilaç sanayinde de ülser ilacı olarak faydalanılamktadır.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aynısefa katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 2. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ebegümeci katılıp demlenmesi için oniki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan başka bir kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı peygamber çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı zencefil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 7. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış lahana yaprağı katılıp su buharlaşıp yarıya inene kadar kaynatılmasının ardından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 8. Bir litre suyun içine bir avuç rendelenmiş havuç  katılıp su buharlaşıp yarıya inene kadar kaynatılmasının ardından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir. Yarı lahana suyu ve yarı havuç suyu ile karıştırılarak da kullanılabilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 10. Bir su bardağı ince kıyılmış tıbbi karakafes otu, yarımşar su bardağı yine ince kıyılmış aynısefa ve çoban değneği iyice karıştırılıp harman edildikten sonra bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı bu bitki harmanından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı keten tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ayrık kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sarısabır katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı izlanda yosunu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce  birer çay fincanı soğuk olarak içilir.
 16. Bir miktar patates ince ince soyulduktan sonra kabuklar mikserden geçirilip temiz bir tülbentin içinde sıkılarak elde edilecek olan bir çay fincanı su her sabah aç karnına içilir.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oğul otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 18. Bir miktar kudret narı çekirdeği bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, iyice süzüldükten sonra kahvaltılardan yarım saat önce bir çorba kaşığı alınır.
 19. Bir litre suyun içine iki avuç kızılcık meyvesi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün aç karnına birer su bardağı içilir. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 20. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 21. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç ince kıyılmış ceviz yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün yarımşar kahve fincanı içilir. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 22. Bir litre üzüm sirkesinin içine, havanda iyice dövülmüş olan 3/4 anason katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek elde edilen anason posası alınıp üzerine yarım kahve fincanı yakılmış vr dövülmüş bir çorba kaşığı şap ilave ettikten sonra, iyice karıştırılarak temiz bir tülbentin arasına konulup mide bölgesinin üzerine bağlanır. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 23. Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı eğir kökü katılıp oniki saat bekletildikten sonra süzülerek her öğünden önce ve sonra birer yudum olmak üzere günde altı yudum ve her seferinde bardak, sıcak suyun içinde ısıtılarak içilir. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 24. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay ebegümeci katılıp demlenmesi için oniki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan başka bir kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.  Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 25. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 26. Bir adet iri baş soğan mikser yardımıyla sıkıldıktan sonra eelde edilen suyu bir kahve fincanı suyun içine bir çay kaşığı katılarak içilir. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 27. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı gülhatmi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün birer çay fincanı içilir. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
 28. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı tarçın katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde üç öğün birer çay fincanı içilir. Bu öneri mide ülserinin vermiş olduğu ağrıyı hafifletmek amacıyla faydalıdır.
You can leave a response, or trackback from your own site.