MİDE TEMBELLİĞİ

MİDE TEMBELLİĞİ
Tanımı: Midenin görevini tam olarak yapmaması durumudur.
Nedenleri: Midenin iç yüzeyündeki mukoza bezlerinin bazı enzimleri yeteri kadar salgılanamamasıdır.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çıban otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.

 1. Bir litre suyun içine bir avuç inve kıyılmış andız kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 2. Bir çorba kaşığı toz hakine getirilmiş helile ile iki çorba kaşığı süzme bal iyice karıştırıldıktan sonra ikiye bölünüp yemek aralarında yenir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı karanfil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 4. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı şehtere katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 6. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç öküzdili katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı hindiba katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 8. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı eğir kökü katılıp demlenmesi için oniki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan başka bir kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı biberiye katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay kaşığı mersin tohumu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenip ardından süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden sonra birer çay fincanı içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı fesleğen katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 13. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç yabani enginar katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sumak katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı izlanda yosunu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce  birer çay fincanı soğuk olarak içilir.
 16. Bol miktarda evde hazırlanacak limonata içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.