MİDE ŞİŞKİNLİĞİ

MİDE ŞİŞKİNLİĞİ
Tanımı: Yemek yenmesinin üzerinden uzun süre geçtiği halde, mide de bir kütle hissi ve karın derisinin sanki bir davul derisi gibi gerginleşmesidir.
Nedenleri: Dişler tarafından iyice öğütülmemiş gıdayı yemek, yani çiğneyerek yemek yeme yerine, yutarak yemek yeme, mide ve bağırsaklarda birikmiş olan gaz, mide salgı bezlerinin yeteri kadar çalışmaması, gıda alındıktan sonra hemen dinlenmeye çekilmek gibi nedenler sıralanabilir.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı acı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı enginar yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı geven katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı huş ağacı tomurcuğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 7. Bir çorba kaşığı limon suyu ile bir çay kaşığı lavanta yağı iyice karıştırıldıktan sonra içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı havlıcan katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 11. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı eğir kökü katılıp demlenmesi için oniki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan başka bir kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez birer çay fincanı içilir
You can leave a response, or trackback from your own site.