MİDE KRAMPLARI

MİDE KRAMPLARI
Tanımı: Mide, üreter gibi içi boş organların ağrılı kasılmalarıdır.
Nedenleri: Mide kaslarının yeteri kadar kanlanamaması, mide kasını tahriş eden ve ufak zedelenmelere yol açabilecek gıdalar, aşırı ısı değişiklikli içecekler, mide salgısının azlığı ve buna bağlı olarak sindirimi zor yiyecekler sıralanabilir. Krampları süreklilik taşıması durumunda doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: İçinde su kaynayan ağzı geniş bir kabın üstüne, geniş süzgeç konulup, süzgecin içine ise iki avuç dolusu ince kıyılmış atkuyruğu katıldıktan sonra bitkileri suyun buharında yumuşamasının ardından bir tülbentin arasına serilip 3-4 saatliğine midenin üzerine serilir.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aynısefa katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı toz tarçın katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı fesleğen katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oğul otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 9. İçinde su kaynayan ağzı geniş bir kabın üstüne, geniş süzgeç konulup, süzgecin içine ise, iki avuç dolusu güneş altında toplanmış kekik otu (sap ve çiçekleri) katıldıktan sonra, bitkileri suyun buharında yumuşamasının ardından bir tülbentin arasına serilip 3-4 saatliğine midenin üzerine bağlanır.
 10. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşuğı melek otu katılıp bir saat bekletildikten sonra fincan sıcak bir suyun içine bırakılıp ılıyana kadar bekledikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı adi aslanpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 13. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı havlıcan katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 14. Yemek aralarında 1-2 adet ayı sarımsağı yenir.
 15. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı tıbbi hatmi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 16. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kuru baldıran katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra gün içinde uzun aralıklarla küçük yudumlarla içilir.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 18. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kimyon katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez öğle ve akşam yemeklerinden hemen sonra birer çay fincanı içilir.
 19. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış yarım çay kaşığı kutpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra gün içinde uzun aralıklarla küçük yudumlarla içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.