MİDE KANAMASI

MİDE KANAMASI
Tanımı: Midenin, bir hastalıktan veya mideyi tahriş edebilecek bir alışkanlıktan dolayı zamanla aşırı tahribat görerek kanamasıdır.
Nedenleri: Tahriş edici yiyecek yada kuvvetli alkol alındıktan sonra oluşan gastritte az miktarda kan görülebilir fakat daha fazla miktarda kan, ya mideye yada oniki parmak bağırsağına ait ülserden gelmektedir ve gelen kan kahve telvesi görünümündedir. Çok fazla miktarda kan, daima bir kan damarı içine açılmış ülserden yada portakal varislarin patlamasından (bağırsaklardan karaciğere akan kanı taşıyan toplardamar) yemek borusu son bölümü ile, mide üst bölgesinde görülür. Bu gibi ağır kanamalar genellikle öldürücüdür ve çok acil müdahale gerektirir. Aşağıdaki öneriler tıbbi müdahaleden sonra iyileşmeye faydalı olabilecek önerilerdir.
Öneriler: Bir su bardağı soğuk suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış çoban çantası katılıp sekiz saat bekletildikten sonra süzülüp gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.

  1. Yarım litre suyun içine ince kıyılmış bir silme yemek kaşığı atkuyruğu katılır ve su yarıya inene kadar kaynatılıp süzüldükten sonra gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
  2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre bekletildikten sonra günde iki kez aralıklarla yudumlanarak içilir.
  3. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ökse otu katılıp demlenmesi için oniki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su ile dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından bir su bardağı gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
  4. Yarım litre suyun içine ince kıyılmış bir silme yemek kaşığı tıbbi karakafes otu katılıp kaynatılıp süzülmesinin ardından gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
  5. Bir su bardağına yarı yarıya limon suyu ve rendelenerek elde edilmiş havuç suyu katılıp karıştırıldıktan sonra gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
  6. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış meşe yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek bir su bardağı gün içinde aralıklarla yudumlanarak tüketilir.
  7. Ayrı ayrı cezvelerin içinde birer bardak su ile ince kıyılmış semiz otu ve taze nane  suları buharlaşıp yarıya inene kadar kaynatılıp süzüldükten sonra her ikiside karıştırılarak gün içinde aralıklarla yudumlanarak içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.