MİDE İLTİHABI

MİDE İLTİHABI
Tanımı: (Gastrit) Mide iç yüzeyinin iltihabıdır. Akut ve kronik olarak ikiye ayrılır.
Nedenleri: Akut gastrit; Aspirin, tahriş edici yiyecekler, alkol gibi kimyasal tahriş edici maddeler bu duruma neden olur. Bazende,aşırı sigara içmeyle ilgilidir. Rahatsızlık duygusu, iştah kaybı, kusma ve seyrek olarak da kanamadır. Nedenin saptanması halinde o nedenden uzaklaşmak tedavinin en önemli parçasıdır.
Kronik Gastrit; Nedenler akut gastritinkilerle aynıdır. Kişi bu tahriş edici maddeleri kullanmaya devam ettiğinden, akut gastrite ilişkin değişiklikler, kalıcı olur. Bazı vakalarda ise, belirli bir neden bulunmaz.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kantoron katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 2. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı keten tohumu ile bir tatlı kaşığı dövülmüş damla sakızı bir litre suyun içine katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek yemeklerden sonra birer kahve fincanı içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı süzme bal katılıp  günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı süzme bal ve bir kahve fincanı limon suyu katılıp  günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 6. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında eğir kökü katılıp demlenmesi için oniki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için kaynar su dolu olan başka bir kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 7. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı geven katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 9. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında ebegübeci katılıp demlenmesi için oniki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtılmak için kaynar su dolu olan başka bir kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 12. Bir litre suyun içine yarımşar kahve fincanı kırık pirinç, hardal tohumu, 250 gram ekşi hamur ve yarım çay fincanı nane suyu katılıp su buharlaşıp yarıya inene kadar kaynatılıp süzülmesinden sonra sabah kahvaltılarından yarım saat önce bir kahve fincanı içilir.
 13. Bir litre suyun içine birer avuç rendelenmiş havuç ve incde kıyılmış lahana yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.