MİDE EKŞİMESİ

MİDE EKŞİMESİ
Tanımı: Midede bir ezilme, yanma ve mideden eşki, acı ve yakıcı bir sıvının gelmesidir.
Nedenleri: Mide haricinde diğer organik rahatsızlıklardan olabileceği gibi, sindirimi zor yiyecekler, aşırı yemek ve içmek (özellikle alkollü ve asitli) mide ve doudenum ülseri gibi nedenler sıralanabilir. Bu rahatsızlık sürekli taşıması durumunda doktora gitmekte fayda vardır. Tedavi nedenin tedavisidir.
Öneriler: Yemek aralarında taze nane yenilmesi faydalı oacaktır.

  1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kuşburnu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün yemeklerin ardından birer çay fincanı içilir.
  2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün yemeklerin ardından birer çay fincanı içilir.
  3. Bir litre suyun içine iki avuç ayva filizi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek kalan filizler yemek aralarında birer çorba kaşığı ölçüsünde yenir.
  4. Bir litre suyun içine bir avuç hindiba yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek kalan yapraklar salata yapılıp yenir.
  5. bir litre suyun içine bir avuç semiz otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek yemeklerin ardından birer çay fincanı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.