MİDE BULANTISI

MİDE BULANTISI
Tanımı: Kusmalardan önce beliren rahatsız edici bir duygudur.
Nedenleri: Mide bulantısı, mide bozukluğu, yüksek ateş, serebral bir olayın başlangıcı veya belirtisi olabilir. Hastalık yada tahriş edici maddenin vücuda girmesi sonucu ortaya çıkan mide bulantısının belirtilerinin biride kusmadır. Bulantının bir hastalığa dayanmayıpda en sık görülen nedeni ise taşıt tutmasıdır. Menenjit gibi beyin hastalıkarıda bulantıya neden olabilir. Gebelik bulantılarıyla karıştırmamak gerekir.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suya bir çay kaşığı toz zencefil katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı nane ve bir küçük parça kabuğuyla birlikte limon katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 2. Bir çay fincanı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oranında ebegümeci katılıp demlenmesi için oniki saat bekletildikten sonra süzülerek ılıtmak için içi kaynar su dolu olan bir başka kabın içine ılıyana kadar bırakılıp ardından günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ada çayı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 4. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 5. Bir kahve fincanı limon suyu ile bir silme tatlı kaşığı Türk kahvesi karıştırılıp içildikten sonra üzerine bir kahve fincanı ılık su içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 7. Bir dilim ekmek kızartıldıktan sonra sirkeye batırılıp üzerine nane ekilerek yenir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 9. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kılıç otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 10. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 11. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı katırkuyruğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 12. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kimyon ve sumak katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 13. Sinirsel Bulantı
 14. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ıhlamur katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 15. Bir su bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı nane, anason ve raziyane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.