MESANE TAŞLARI

MESANE TAŞLARI
Tanımı: İdrar torbası ve idrar yollarında bulunan taşlardır.
Nedenleri: Genellikle iltihap sonrası oluşan taşlardır. Yaygın inancın tersine, mesane taşlarını eritmeye yarayan hiçbir ilaç olmayıp, yerlerinde kaldıkları sürecede pek rahatsızlık vermezler. Ancak taşların yer değiştirmesi durumunda şiddetli bir ağrı duyulabilir. Aşağıdaki öneriler bu tür ağrıları gidermek içindir.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çıban otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

 1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı sinir otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 3. Yarım litre ılık suyun içine ince kıyılmış iki iri baş kuru sopan katılıp sekiz saat bekletildikten sonra süzülüp günde üç öğün aç karnına birer kahve fincanı içilir.
 4. Bir litre suyun içine yıkanıp temizlenmiş ve ince kıyılmış bir avuç maydanoz atılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 6. Birbuçuk litre suyun içine ikişer çorba kaşığı muşmula çekirdeği ve bakla kurusu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer su bardağı içilir.
 7. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı böğürtlen kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 8. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ayrık kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere  birer çay fincanı içilir.
 9. Bir litre suyun içine yıkanıp temizlenmiş ve ince kıyılmış bir avuç ceviz yaprağı atılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 10. Bir litre suyun içine  ince kıyılmış bir kahve fincanı enginar yaprağı atılıp kaynatılmasının ardından süzülerek sabahkarı kahvaltıdan önce bir su bardağı içilir.
 11. Bir litre suyun içine  ince kıyılmış bir kahve fincanı dişbudak yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek sabahları kahvaltısan önce bir su bardağı içilir.
 12. Bir litre suyun içine  ince kıyılmış bir kahve fincanı ak kavak yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 13. Bir litre suyun içine  ince kıyılmış bir kahve fincanı söğüt yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 14. Bir litre suyun içine  ince kıyılmış bir kahve fincanı öküzgözü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 15. Bir miktar suyun içinde pırasa kaynatılıp günde bir bardak suyu soğuk olarak içilir.
 16. Bir litre suyun içine bir kahve fincanı bakla çiçeği ve iki tutam mısır püskülü katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek sabahları kahvaltıdan önce bir su bardağı içilir.
 17. Bir litre suyun içine yarım kahve fincanı patlıcan yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 18. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çoban çantası katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 19. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 20. Bir litre suyun içine ince kıyılmış üç adet şalgam katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 21. Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmış çuha çiçeği kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez birer çay bardağı bir tatlı kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.