MENOPOZ

MENOPOZ
Tanımı: (Yaş dönümü) Kadın yaşamında, genellikle 45 yaşlarında başlayan çeşitli organik ve psikolojik belirtiler gösteren dönemdir. Bazen ani olarak, fakat genellikle,aralarının uzaması şeklinde adetler kesilir. Sıcak basmaları, aşırı kanamalar, depreyon ve genel durum bozukluğu belirebilir. Dolayısıyla bu belirtileri beklemek kadını, onları hissetmeye yönelten bir etkendir. Menopoz belirtilerinin çoğu, cinsiyet hormonlarının uygulanmasıyla giderilebileceği gibi, bazen de sakinleştirici verilmesi gerekir. Kadının üreme kabiliyeti yok olduğu halde, cinsel istek ve aktivite azalmaz, hatta bazı durumlarda artabilir. Bu şu demektir, menopozdaki kadın, anne olamaz, fakat kadınlığını kaybetmiş değilidir. Menopozdaki depresyon vakaları ve adet kesilmesinden sonra görülecek kanama, durumunda, mutlaka uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: Taze ve yeni çiçek açmış çıban otu ince kıyılıp ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar konyak eklenip sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebileceği veya sıcak bir yerde iki hafta bekletildikten sonra az suyun içine 10-15 damla katılıp sıkıntılı hallerde içilir.

 1. Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aslanpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 2. Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çoban çantası katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 3. Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay  kaşığı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 4. Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay  kaşığı çıban otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 5. Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay  kaşığı çuha çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 6. Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay  kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 7. Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay  kaşığı binbirdelik otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 8. Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay  kaşığı papatya çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 9. Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay  kaşığı ada çayı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 10. Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay  kaşığı yabani yasemin sapı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 11. Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay  kaşığı şamdan çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 12. Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay  kaşığı turunç kabuğu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 13. Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay  kaşığı oğul otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
 14. Sıkıntılı hallerde bir su bardağı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı melek otu katılıp demlenmesi için bir gece bekletildikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla içilir.
 15. Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay  kaşığı aynülbakar (dağ öküzü) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir. Doktor kontrolü ve tavsiyesi olmadan kullanılmaz.
 16. Bir litre suyun içine ince kıyılmış birer silme yemek kaşığı atkuyruğu, ısırgan otu, civanperçemi ve çoban çantası katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 17. Sıkıntılı hallerde bir çay bardağı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kokulu yapışkan otu katılıp demlenmesi için bir gece bekletildikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla içilir.
 18. Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay  kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.