MEME ŞİŞLİKLERİ

MEME ŞİŞLİKLERİ
Tanımı: Meme dokusunun bir nedenden ötürü şişmesidir.
Nedenleri: Koltuk altı lenf bezlerinin şişmesi, selim yada habis tümörler, süt kanalının tıkanması, memede bir yağ dokusu, meme iltihabı, meme kistleri, adet öncesi şişkinlikler, erkeklerde buluğ çağı bazı ilaç kullanımları gibi nedenler sayılabilir. Tedavi nedenin tedavsidir. Basit nedenlere bağlı olarak meme şişliğinde daha fazla sıvı, lifli yiyecekler ve taze sebze yenir. Kafeinden ise uzak durmak gerekir.
Öneriler: Bir litre suyun içine  bir avuç ak kızıl ağaç (kozalak şeklindeki püskül ve kabukları) katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu şiş meme günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.

  1. İki avuç dolusu ince kıyılmış taze çoban çantası su kaynayan bir tencerenin üzerine konulmuş bir süzgecin içine bırakılır. Buharda pişen bitkiler bir tülbentin arasına yerleştirilerekkompres olarak şiş memenin üzerine bağlanır.
  2. Bir litre suyun içine temizlenip, yıkanmış ve ince kıyılmış bir avuç kereviz katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek kalan posa iyice ezildikten sonra bir tülbentin arasına yerleştirilerek kompres olarak şiş memenin üzerine bağlanır.
  3. Bir litre suyun içine temizlenip, yıkanmış ve ince kıyılmış ban otu yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek kalan posa iyice ezildikten sonra bir tülbentin arasına yerleştirilerek kompres olarak şiş memenin üzerine bağlanır.
  4. Bir litre suyun içine temizlenip, yıkanmış ve ince kıyılmış  katılıp kaynatılmasının bir avuç bakla ve biberiye yaprağı katılıp kaynatılmasının  ardından süzülerek kalan posa iyice ezildikten sonra bir kahve fincanı susam yağı katılıp iyice karıştırılırve  bir tülbentin arasına yerleştirilerek kompres olarak şiş memenin üzerine bağlanır.
You can leave a response, or trackback from your own site.