MEME İLTİHABI

MEME İLTİHABI
Tanımı: Bir apsenin yayılmasıyla oluşur.
Nedenleri: (Mastit) En sık hemen doğum sonrası, çatlak yada içe çökükmeme uçlerıyla beraber görülür. Bazen anadangeçen hormonların etkisinde, yeni doğmuş bir bebeğin memesi iltihaplanabilir, genellikle tedavi gerektirmeyip, kendiliğinden iyileşebilir. Ender vakalarda, tam iyileşmeyen akut bir iltihap, kronikleşebilir ve bazen kronik meme iltihabının vereme bağlı olduğu görülebilir. Mastit olan ve emziren bir annenin, bebeğini emzirmeye son vermesi ve sütünü elle boşartması gerekmektedir.
Öneriler: Bir  litre suyun içine bir avuç maydanoz tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek bu suyun içine batırılacak olan bir pamuklagerekli temizlik yapılır.

  1. Bir litre suyun içine bir avuç papatya katılıp kaynatılmasının kaynatılmasının ardından süzülerek bu suyun içine batırılacak olan bir pamukla gerekli temizlik yapılır.
  2. Bir miktar taze kara pelin yıkanıp temizlenerek nemli halde mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra elde edilen usare steril bir gazlı bezin arasına konularak göğüse kompres yapılır.
  3. Bir litre suyun içine bir avuç ak kızıl ağaç (kozalak şeklindeki püskül ve kabukları) katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek bu suyun içine batırılacak olan bir pamukla gerekli temizlik yapılır.
  4. Bir miktar taze ak kızıl ağaç yaprağı bir havanın içinde iyice dövülüp ezildikten sonra elde edilen usare steril bir gazlı bezin arasına konularak göğüse kompres yapılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.