MEME ÇIBANI

MEME ÇIBANI
Tanımı: Sadece memelerin üzerinde çıkan görünüş olarak diğer çıbanlara benzeyen bir türdür. Bölgenin ağrılı ve kızarık olması, ateş ve huzursuzluktur.
Öneriler: Yarım kilo margarin bir tavanın içinde iyice kızdırıldıktan sonra içine ince kıyılmış iki avuç dolusu aynısefa otu (çiçek, sap ve yaprakları) katılıp biraz karıştırıldıktan sonra ateşten alınıp kapağı kapatılarak serin bir yerde sabaha kadar bekletildikten sonra  içindeki yağ eriyecek kadar ısıtılıp bir tülbent yardımıyla temiz bir şişenin içine süzülür. Tülbentte kalan posası iyice sıkıldıktan sonra elde edilen krem çıbanın üzerine sürülür. Kalanı soğuk bir yerde saklanmalıdır.

  1. Bir kahve fincanı zeytinyağı bir tavanın içinde hafif ateşte kızdırılıp içine kara lahana yaprağı ve iki çorba kaşığı kâfuru katılıp biraz kızdırıldıktan sonra lahana yaprağı alınıp içine zeytinyağı ve kâfuru karışımı doldurulduktan sonra memenin üzerine konulup bir tülbentle bağlanır.
  2. Bir miktar kereviz kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra memenin üzerine konulup tülbentle bağlanır.
  3. Bir miktar taze nane kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra memenin üzerine konulup tülbentle bağlanır.
  4. Bir miktar ban otu yaprağı kaynatılıp kapa haline getirildikten sonra memenin üzerine konulup tülbentle bağlanır.
  5. Bir miktar biberiye yaprağı kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra memenin üzerine konulup tülbentle bağlanır.
  6. 250 gram süzme balın içine üç adet yumurta sarısı bir kahve fincanı kepekli buğday unu katılıp iyice karıştırıldıktan sonra iki buçuk çorba kaşığı eritilmiş sıcak kuyrukyağı eklenip çıbanın üzerine sürülür.
You can leave a response, or trackback from your own site.