MEME AĞRISI

MEME AĞRISI
Tanımı: Meme başlarının ve baş çevresinin ağrısıdır.
Nedenleri: Genellikle adet öncesi artan, meme ağrısı ve gerginliğidir. Buluğ ve gebelik dönemlerinde de görülebilir. Ancak ağrıyla birlikte irili ufaklı kitlelerde bulunuyorsa, bu durumda, uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: Bir miktar tazepapatya çiçeği ince kıyıldıktan sonra bi şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, iyice süzüldükten sonra söz konusu ağrılı bölgeye masaj yapılarak yedirilir.

  1. İri bir lahanın geniş yaprakları kaynatılıp, ağrılı bölgeye sıcak bir halde konulur ve soğumasına yakın sıcak olan yenisi ile değiştirilir. Ayrıca lahana kaynatıldıktan sonra kıyılarak lapa haline getirilip, sıcak bir bezin içinde ağrılı bölgeye sarılır.
  2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı pelin katılıp demlenmesi için kısa bir sürebeklendikten  sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  3. Bir adet sulu limon sıkılp aynı oranda gliserin ve saf alkol ile karıştırıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgeye sürülür.
  4. Bir litre suyun içine yeteri miktarda (su üstüne çıkmayacak şekilde) mısır püskülü katılıp kaynatıldıktan sonra elde edilen mayi masaj yapmak suretiyle kullanılır.
  5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
  6. 200 gram kadar kuş üzümü ve bir çorba kaşığı sedef otu bir litre su ile birlikte kaynatılır, elde edilen mayinin içine temiz bir bezi batırıp çıkarttıktan sonra sıkılmadan söz konusu ağrılı bölgeye sarılır.
  7. Semiz otu kaynatılıp sıcak suyuna bir havlu batırılıp söz konusu ağrılı bölgeye kompres yapılır. Soğudukça sıcak olan yeni bir havluyla değiştirilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.