MAYASIL

MAYASIL
Tanımı: (Eritem mayasıl) Derinin kızarmasıdır. İlgili bölgedeki kan damarlarının genişlemesi sonucu oluşur.
Nedenleri: Hafif yanıklar, aşırı soğuk, sıyrıklar, çeşitli ateşli hastalık ve alerjik reaksiyonlardır. Genellikle, gençlerde görülen ve soğuk havayla bozuk dolaşıma bağlanan, el, ayak bazende kulak ve burun derisinde görülen iltihaplı bir haldir. El ve ayak parmaklarının ve özellikle en küçük parmakların sırtlarında görülür. Deri morarıp, yanar, kaşınır, üstünde ağrılı kabarcıklar belirir. Bu kabarcıklar zamanla patlayıp yerini geç iyileşen yaralara bırakabilir.
Bu hastalığa yatkın olan kişiler, soğukta, kalın ayakkabı, çorap ve eldiven giymeli ve soğuktan evin içine girdiklerinde, içeride ısı normal düzeyde olmalıdır. İlkin sıcak bir banyo ve arkasından soğuk bir duş yapmakda faydalı olacaktır.
Öneriler: İki litre soğuk suyun içine 100 gram atkuyruğu atılıp oniki saat beklendikten sonra kaynatılmasıyla elde edilen su süzülüp söz konusu mayasıllı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam etttirilir.

 1. İki litre soğuk suyun içine 100 gram ebegümeci atılıp oniki saat beklendikten sonra kaynatılmasıyla elde edilen su süzülüp söz konusu mayasıllı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem atkuyruğu yıkamasıyla değişimli olarak iyileşinceye kadar devam etttirilir.
 2. İki su bardağı saf ispirtonun içine bir demet ince kıyılmış maydanoz katılıp bir hafta süreyle güneş görebilecek bir yerde bekletilir. Ardından bir su bardağı dolusu bu karışım bu bardak suyla karıştırılıp söz konusu mayasıllı bölge günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 3. Bir kahve fincanı vazelin ile bir çorba kaşığı huş ağacı katranı merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu mayasıllı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 4. Bir su bardağı zeytinyağı ile bir kahve fincanı funda karıştırılıp, güneş görebileceği bir yerde bir hafta bekletildikten sonra söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.   Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 5. Bir miktar taze havuç yaprağı yıkanıp temizlenerek mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu mayasıllı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ince kıyılmış ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 7. Havanda dövülerek toz halinegetirilmiş bir kahve fincanı ballıbaba tohumu ile bir çorba kaşığı arpa unu karıştırıldıktan sonra bu karışımı hamur haline getirecek kadar su yavaş yavaş katılıp iyice yoğrulur. Sonra bu hamur birer misket büyüklüğünde bölünüp günde üç öğün birer tane yutulur. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 8. Bir miktar taze sinir otu yaprağı mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu mayasıllı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 9. Bir miktar taze yoğurt otu mikserle ezilip suyu  çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu mayasıllı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 10. Bir su bardağı kaynar suyun içine birer çay kaşığı ince kıyılmış taze ısırgan yaprağı ve çıban otu (çiçek salkımlarının sapları) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 11. Bir miktar sarımsak havanda dövülerek ezildikten sonra söz konusu mayasıllı bölgeye sürülerek kullanılır.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 12. Bir litre suyun içine bir avuç tatlı baldıran yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek haşlanmış yapraklar, söz konusu mayasıllı bölgenin üzerine koyulur.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 13. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı dul avrat otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek bir gün bekletilir ve söz konusu mayasıllı bölge günde iki kez sabah ve akşam yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 14. Bir litre soğuk suyun içine bir avuç ince kıyılmış koyungözü katılıp oniki saat beklenmesinin ardından süzülerek kalan posa söz konusu söz konusu mayasıllı bölgenin üzerine koyulur. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 15. Bir litre soğuk suyun içine bir avuç ince kıyılmış labada katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek kalan posa söz konusu mayasıllı bölgenin üzerine koyulur. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 16. Bir miktar taze köpekdili kökü havanda dövülmek suretikle iyice azilip lapa haline getirildikten sonra söz konusu egzamalı bölgenin üzerine sürülür.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kafesli sapsız diken kökü katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez birer çay fincanı içilir.
 18. Bir litre suyun içine bir avuç ak kızıl ağaç (kozalak şeklindeki püskül ve kabukları) katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu mayasıllı bölge günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere yıkanır.   Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 19. Küçük bir cezvenin içine bir bardak su ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı ayva tohumu katılıp kaynatıldıktan sonra elde edilen su ile söz konusu mayasıllı bölge günde iki kez sabah ve akşam yıkanır.   Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 20. Bir litre suyun içine yarım kahve fincanı mersin ağacı filizi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 21. Bir çay fincanı kaynatılmış sirkenin içine bir tatlı kaşığı sinameki katılıp kısa bir süre beklendikten sonra söz konusu mayasıllı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 22. Bir litre suyun içine ince kıyılmış üçer çorba kaşığı kuru üzüm, papatya çiçeği, hünnap ve ravend katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere iki çay bardağı içilir.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 23. Bir kahve fincanı vazelin ile bir çorba kaşığı ıtırçiçeği merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu mayasıllı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.   Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 24. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar taze defne yaprağı ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı defne tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu mayasıllı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır.   Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 25. İki su bardağı dolusu çıban otu, (çiçek salkımlarının sapları) mikserden geçirilerek sıkıldıktan sonra elde edilen özsuyu, söz konusu mayasıllı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 26. Bir litre suyun içine bir kaç adet söğüt yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından yapraklar alınarak söz konusu mayasıllı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere konulur.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 27. Bir su bardağı kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ekşi yonca katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay bardağı içilir.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 28. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı hindiba kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek bir su bardağı süzme bal ilavesiyle günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 29. Bir miktar taze kırlangıç otu mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu mayasıllı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.   Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 30. Bir miktar taze menekşe mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu mayasıllı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 31. Bir miktar taze lavanta mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu mayasıllı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 32. Bir kahve fincanı vazelin ile bir tatlı kaşığı asitborik merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu mayasıllı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.   Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 33. Birer su bardağı zeytinyağı ile çiğ süt iyice karıştırıldıktan sonra söz konusu mayasıllı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 34. Yarım kahve fincanı yumuşatılmış tuzsuz tereyağı ile bir tatlı kaşığı kına iyice karıştırılıp söz konusu mayasıllı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.   Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 35. Bir adet soyulmuş muz ezildikten sonra üzerine bir su bardağı limon suyu ilave edilerek iyiyce karıştırılıp söz konusu mayasıllı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.   Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 36. Bir litre suyun içinde bir miktar lahana yaprağı kaynatılıp söz konusu mayasıllı bölgenin üzerine konulup yarım saat içinde üç kez değiştirilir. Günde iki kez sabah ve akşam tekrarlanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 37. Bir litre suyun içine imce kıyılmış birer yemek kaşığı karabaş otu ve şahtere katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek üzerine bir su bardağı pekmez ilave edildikten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde iki çay bardağı içilir.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 38. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar meşe kabuğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu mayasıllı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.