LUMBAGO

LUMBAGO
Tanımı: Belirli bir sebebi bulunmaksızın, sırtın alt kısmında hissedilen şiddetli ağrıdır. Lumbago bir teşhis olmayıp belirti tanımlamasıdır. Tedavi için, bölge sıcak tutulur, aspirin içilmesi faydalı olur ve mutlaka dinlenmek şarttır. Uzun süreli ağrılarda, başka bir hastalığın habercisi olabileceğinden mutlaka doktora danışmak gerekir.
Öneriler:  Bir miktar güneş altında toplanmış binbirdelik otu ince kıyıldıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak söz konusu ağrılı bölgeye hafifçe yedirilerek sürülür ve yünlü bir bezle sarılır.

 1. Yarım su bardağı granür sabun ile bir çay bardağı gülsuyu ve bir adet çiğ yumurta akı iyice karıştırılıp merhem haline getirildikten sonra söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülür ve yünlü bir bezle sarılır.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 3. Söz konusu ağrılı bölgenin üzerine ısırgan otu dalı hafifçe sürülür.
 4. Bir litre suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan yarım kahve fincanı keten tohumu ile bir çorba kaşığı hardal tohumu katılıp bu karışım, su buharlaşıp sulu lapa haline gelinceye kadar kaynatıldıktan sonra söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülüp yünlü bir bezle sarılır.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı koyun otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 6. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı mine çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 7. Bir tavanın içine yarım kilogram içyağı veya margarin iyice kısdırıldıktan sonra üzerine iki avuç dolusu ince kıyılmış koyun otu (yaprak, çiçek ve sa) katılıp, bitkiler çıtırdayana kadar karıştırılıp ateşten alınır. Tavanın ağzı genişçe bir kapakla kapatılarak oniki saat boyunca soğuk bir yerde bekletilir. Ertesinde tava hafifçe kısık ateşte ısıtılıp, kavanozun içine temiz bir tülbetten süzülerek ve tülbentte kalan posa da sıkılıp serin bir yerde saklanır. Gerektiğinde söz konusu ağrılı bölgenin üzerine hafifçe masaj yapılarak sürülür.
 8. Havanda dövülerek iyice ezilmiş olan bir avuç acı pelin ile kahve fincanı süzme bal karıştırılıp söz konusu ağrılı bölgenin üzerine konularak sıcak ve yünlü bir bezle sarılır.
 9. Kaynar su buharına tutularak, yumuşatılmış ve ısıtılmış lahana yaprakları söz konusu ağrılı bölgenin üzerine konularak sıcak ve yünlü bir bezle sarılır.
 10. Eşit miktarlardaki eritilmiş içyağı ile süzme bal karıştırılıp söz konusu ağrılı bölgenin üzerine sürülerek yünlü bir bezle bağlanır.
 11. Söz konusu ağrılı bölgeye ılık zeytinyağı ile masaj yapılır ve sıcak tutulur.
 12. Yarım su bardağı saf alkol ile bir silme yemek kaşığı kafuru iyice karıştırılıp kafuru eritildikten sonra söz konusu ağrılı bölgeye bu karışım ile masaj yapılır ve sıcak tutulur.
 13. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan birer çorba kaşığı zencefil, günlük, havlıcan ve çam fıstığı içi iyice karıştırıldıktan sonra üzerine, bu karışımı çiğnenmiş sakız kıvamına getirecek kadar süzme bal katılıp günde üç öğün birer tatlı kaşığı yenir.
 14. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı acı biber tohumu ile bir çay bardağı saf alkol iyice karıştırılıp süzüldükten sonra söz konusu ağrılı bölgeye masaj yapılarak sürülür ve yünlü bir bezle sıcak tutulur.
You can leave a response, or trackback from your own site.