LENF BEZİ İLTİHABI

LENF BEZİ İLTİHABI
Tanımı: (Lenfadenit) Lenf bezlerinin kendi bölgelerinde meydana gelen iltihabi durmdur. Lenf bezleri vücutta yaygın olarak dağılmıştır, ama özellikle, diz arkası, dirsek önü, koltuk altı, çene açısı, kasık ve kulak arkası gibi, eklemli blgelerde bulunur. En önemli görevi mikroplara karşı süzgeç olup kana karışmalarını engeller.
Nedenleri: Enfeksiyon durumunda şişerler ve olay çok şiddetliyse, patlayıp dışarı cerahat akıtabilirler. Elin şiddetli bir enfeksiyonunda lenf damarlarının kırmızı çizgiler halinde koldan yukarı uzandıkları ve koltuk altı bezlerinin şişip, ağrılı oldukları görülür. Ayak ve bacak enfeksiyonlarında da buna benzer değişikliklere, kasık lenf bezlerinde rastlanır. Boyun ve kulak ağrılarında bölgedeki lenf bezlerinin şiştiğini herkes bilir. Bu nedenle bezlerin şişmesine adenit denir. Bu durumun düzeltilmesi enfeksiyonun kaynağının tedavisine bağlıdır.
Öneriler: Bir miktar güneş altında toplanmış binbirdelik otu ince kıyıldıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak şiş ve ağrılı bölgeye hafifçe yedirilerek sürülür.

  1. Bir litre suyun içine bir avuç minik parçalara ayrılmış karaçam kozalağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer kahve fincanı içilir.
  2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kuru çadır uşağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre baklandikten sonra süzülerek günde ikikez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  3. Bir adet iri soğan mikserden geçirilerek suyu sıkılır ve elde edilen bu soğan suyu günde üç öğün birer tatlı kaşığı içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.