KUVVETLENDİRİCİLER / TONİKLER

KUVVETLENDİRİCİLER / TONİKLER
İnsanoğlu yaşamının hemen her devresini, sağlıklı, dinç, canlı, kuvvetli bir biçimde geçirmek ister. Buda insanı sürekli bir arayış ve pratikte de uygulayıcı bir isteğe doğru yönlendirir.
Özellikle cinsel güç açısından teklemeden çalışabilen bir motor gibi olmak bu bakımdan bizler için çok önemlidir. Ancak bu durum, ilk etapta sağlıklı bir yaşam gerekliliğini yerine getirmekle başlar.
Sağlıklı bir yaşam sürmek için, sağlıklı bir metabolizma, dengeli beslenme ve iyi sindirilebilen yemek, iyi bir diş bakımı, yeterli vitamin ve mineraller, gerekli egzersizler, temizlik, sinirsel gerginliklerden ve kötü yaşam koşullarından elden geldiğince uzak durmakla yapılabilir.
Aşağıdaki öneriler metabolizmayı güçlendirerek enerji verebilen, organları uyaran ve güçlendiren, dinç bir görünüm kazandırabilecek ve cinsel gücü arttırabilecek önerilerdir.
Öneriler: Bir litre suyun içine bir avuç şalgam yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

 1. Büyükçe bir havanın içinde dövülerek toz haline getirilmiş olan birer çorba kaşığı badem, fıstık, fındık, çamfıstığı, zencefil, hindistan cevizi iyice karıştırılır ve üzerine bir kilogram süzme bal katılıp macun haline getirildikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 2. Havanın içinde dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı semiz otu tohumu ile iki çorba kaşığı süzme bal karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir.
 3. Büyükçe bir havanın içine aynı oranda, antep fıstığı, soya fasulyesi ve susam katılıp iyice dövülmesinden sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 4. Büüyükçe bir havanın içine yarımşar çay fincanı soğan suyu, yulaf ezmesi, bir kahve fincanı ince kıyılmış kedi otu dört iri diş sarımsak ve bir çay fincanı arpa unu katılıp iyice dövüldükten sonra içine bir su bardağı soğuk su katılıp kısık ateşte pişirilir. Pişen karışım bir tülbent yardımıyla süzüldükten sonra kalan posa bir kilogram süzme bal ile karıştırılıp kısık ateşte macun haline gelene kadar tekrar pişirilir. Sıcak halde bir tepsinin içine dökülür ve soğumasının ardından birer misket büyüklüğünde parçalara ayrılarak saklanır. Günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer adet yenir.
 5. Bir litre suyun içine havanda dövülerek toz haline getirlilmiş olan bir silme çorba kaşığı tere tohumu, şalgam tohumu, havuç tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 6. Büyükçe bir havanın içine birer çorba kaşığı karanfil, zencefil, karabiber katılıp iyice dövülerek toz haline getirildikten sonra bir su bardağı süzme bal katılarak macun haline getirilip, günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer yemek kaşığı alınır.
 7. Büyükçe bir havanın içine aynı oranda, antep fıstığı, fındık, kuru üzüm ve toz şeker katılıp iyice dövülmesinden sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere ikişer silme yemek kaşığı yenir.
 8. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı kereviz tohumu ile iki çorba kaşığı süzme bal karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir.
 9. Bir litre ayva kompostosuna iki tatlı kaşığı anason katılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer su bardağı içilir.
 10. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan birer tatlı kaşığı rezene ve süzme bal karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 11. Bir litre suyun içine birer silme yemek kaşığı ince kıyılmış böğürtlen ve mersin yaprağı, ağaç çileği, kuşburnu katılıp kaynatılır ve soğumasının ardından süzülerek suyuna bir kahce fincanı süzme bal ilave edilir ve günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere yarımşar çay fincanı içilerek buzdolabında saklanır.
 12. Bir miktar rendelenmiş hindistan cevizi ve süzme bal beraberce dövülerek macun yapılır ve akşamları yatmadan evvel bir yemek kaşığı yenir.
 13. Havanda dövülerek ezilmiş olan aynı oranda ceviz ve toz şeker günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 14. Bir litre suyun içine 250 gram ahlat kurusu, bir çorba kaşığı toz şeker ve üç çorba kaşığı zeytinyağı katılıp su buharlaşıncaya kadar karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere ikişer silme yemek kaşığı yenir.
 15. Bir litre sütün içine iki çorba kaşığı filiskin tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer su bardağı içilir.
 16. Bir su bardağı suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış kara pelin (köksap) katılıp kaynatılmasının ardından yarım saat bekletilir ve süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı kullanılır.
 17. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ökse otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 18. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı acı bakla tohumu, bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp akşamları yatmadan bir saat kadar önce yenir.
 19. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre baklandikten sonra süzülerek günde iki kez sabah va akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 20. Birer yemek kaşığı darıfülfül, zencefil ve iki yemek kaşığı süzme bal karıştırılıp macun haline getirildikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir.
 21. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kara hindiba katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 22. Bir havanın içine bir avuç badem içi ve bir tatlı kaşığı karanfil katılıp iyice dövüldükten sonra bir çay bardağı süzme bal ilave edilip günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir.
 23. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı şalgam tohumu, birer kahve fincanı süzme bal ve gülsuyu iyice karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir.
 24. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çay bardağı fındık, bir tatlı kaşığı tarçın ve bir çay bardağı süzme bal iyice karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 25. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı susam tohumu, bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 26. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan birer çorba kaşığı acıbadem, kantoron çiçeği ve bir su bardağı süzme bal ile karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir.
 27. Bir litre suyun içine bir yemek kaşığı adaçayı, bir tatlı kaşığı karanfil katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek yatmadan bir saat kadar önce, arzuya göre süzme bal ile tatlandırılarak bir çay fincanı içilir.
 28. Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı yabani mercanköşk katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 29. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı turp tohumu ile yarım çay bardağı süzme bal karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir.
 30. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir kahve fincanı çörek otu tohumu, iki kahve fincanı süzme bal ile karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 31. Bir su bardağı suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış adi kestane (körpe dal kabuğu ve dikenli meyve kozalağı) katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer öorba kaşığı kullanılır.
 32. Bir çay fincanı soğuk suyun içine bir çay kaşığı eğir kökü katılıp oniki saat beklendikten sonra süzülerek, her öğünden önce ve sonra birer yudum olmak üzere günde altı yudum ve her seferinde bardak, sıcak suyun içinde ısıtılarak içilir.
 33. Büyükçe bir havanın içine aynı oranda havuç tohumu, fındık ve bakla katılıp iyice dövülmesinden sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 34. Küçük bir tencerenin içine aynı oranda süzme bal ile tuzsuz tereyağı katılıp kısık ateşte kaynatılır. Bu karışım bir su bardağı üzüm hoşafına bir çorba kaşığı oranında katılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer su bardağı içilir.
 35. Havanda dövülerek doz haline getirilen bir tatlı kaşığı kadar ısırgan tohumu ile bir tatlı kaşığı süzme bal karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 36. Havanda dövülerek doz haline getirilen bir tatlı kaşığı mahlep tohumu bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 37. Havanda dövülerek doz haline getirilen bir tatlı kaşığı boy otu tohumu, bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 38. Bir litre suyun içine 3/4 bardak kuru siyah üzüm, yarım çay fincanı ince kıyılmış kuru kayısı, bir avuç portakal veya mandalina çekirdeği, dört adet çiğ yumurta sarısı, üç yemek kaşığı rendelenmiş yaban havucu ve iki çay kaşığı hakiki safran katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek suyunun içine yarım çay fincanı süzme bal ilave edilip günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 39. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı lahana tohumu, bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 40. Bir havanın içine bir çay kaşığı kereviz tohumu, bir çay kaşığı çam fıstığı ve yarım çay kaşığı terementi katılıp iyice dövüldükten sonra içine bir çorba kaşığı süzme bal ilave edilip macun haline getirilerek günde iki kezsabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 41. Büyükçe bir havanın içine ikişer çorba kaşığı karanfil, havlıcan, tarçın ve bir silme yemek kaşığı anber katılıp iyice dövüldükten sonra içine yarım su bardağı süzme bal katılarak karıştırıldıktan sonra sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 42. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı kuşgözü bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 43. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı boncuk otu bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 44. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı salep tohumu bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 45. Bir litre suyun içine iki avuç kızılcık meyvesi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek sabahları aç karnına bir çay fincanına bir yemek kemek kaşığı süzme bal ilavesiyle içilir.
 46. Bir litre suyun içine 100 gram kadar enginar kökü katılıp kaynatılmasının ardından günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çorba kaşığı yenir.
 47. Bir su bardağı suyun içine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış azak eğeri (köksap) katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çorba kaşığı kullanılır.
 48. Havanda dövülerek toz haline getirilen bir tatlı kaşığı keten tohumu, yarım çay kaşığı toz karabiber bir tatlı kaşığı süzme bal ile karıştırılıp akşamları yatmadan bir saat kadar önce yenir.
 49. Ayrıca tarçın, nane, soğan, çam fıstığı, karanfil keçiboynuzu, pırasa, taze roka, kereviz, enginar gibi sebzeler faydalıdır.
You can leave a response, or trackback from your own site.