KURDEŞEN

KURDEŞEN
Tanımı: Deri döküntüleriyle beliren bir durumdur.
Nedenleri:  Genelleşmiş olan bir antikor-antijen reaksiyonudur. Duyarlık, peniselinden, kabuklu deniz hayvanlarına, ultraviyole ışığı, ısı, aşırı egzersize kadar değişgen nedenlidir. Tedavi nedenin tedavisidir.
Öneriler: İki avuç dolusu ebegümeci 5 litre suya koyularak bir gece boyunca bekletilip ardından ısıtılır ve banyo suyuna karıştırılarak banyo yapılır

 1. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar taze defne yaprağı ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı defne tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
 2. İki su bardağı dolusu çıban otu, (çiçek salkımlarının sapları)mikserden geçirilerek sıkıldıktan sonra elde edilen özsuyu, söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
 3. İyice kıyılmış iki tatlı kaşığı hünnap yaprağı bir litre su ile birlikte kaynatılıp süzüldükten sonra sabah ve akşam birer su bardağı içilir.
 4. Bir litre suyun içine birer kahve fincanı papatya çiçeği ve hünnap katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 5. Küçük bir cezvenin içine bir bardak su ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı ayva tohumu katılıp kaynatıldıktan sonra elde edilen su ile söz konusu bölge günde iki kez sabah ve akşam yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 6. Bir miktar taze sinir otu yaprağı iyice yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserle ezilip suyu çıkarılır ve bu su sözkonusu bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 7. Bir adet soyulmuş muz ezildikten sonra üzerine bir su bardağı limon suyu ilave edilerek iyice karıştırılıp söz konusu bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 8. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar öküzgözü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 9. Bir miktar taze kırlangıç otu mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlme iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 10. Bir miktar taze yoğurt otu mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 11. Bir miktar taze menekşe mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 12. Bir miktar taze lavanta çiçeği mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan sonra bu su söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 13. Bir su bardağı zeytinyağı ile bir kahve fincanı funda karıştırılıp, güneş görebileceği bir yerde bir hafta bekletildikten sonra söz konusu bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.   Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 14. Bir su bardağı kaynar suyun içine birer çay kaşığı ince kıyılmış taze ısırgan yaprağı ve çıban otu (çiçek salkımlarının sapları) katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 15. Bir kahve fincanı vazelin ile bir tatlı kaşığı asitborik merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu egzamalı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 16. Birer su bardağı zeytinyağı ile çiğ süt iyice karıştırıldıktan sonra söz konusu bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır.  Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 17. Yarım kahve fincanı yumuşatılmış tuzsuz tereyağı ile bir tatlı kaşığı kına iyice karıştırılıp söz konusu bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.   Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 18. Bir litre suyun içine bir miktar lahana yaprağı kaynatılıp söz konusu bölgenin üzerine konulup yarım saat içinde üç kez değiştirilir. Günde iki kez sabah ve akşam tekrarlanır.   Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 19. Bir litre suyun içine ince kıyılmış birer yemek kaşığı karabaş atu ve şahtere katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek üzerine bir su bardağı pekmez ilave edildikten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde iki çay bardağı içilir. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 20. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar meşe kabuğu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 21. Bir kahve fincanı vazelin ile bir çorba kaşığı ardıç katranı merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 22. Bir litre suyun içine yarım kahve fincanı mersizn ağacı filizi katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek sabah ve akşam olmak üzere  içilir. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 23. Bir litre suyun içine yarım kahve fincanı ince kıyılmış labada kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere içilir. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 24. İki litre soğuk suyun içine 100 gram atkuyruğu katılıp oniki saat beklendikten sonra kaynatılmasıyla elde edilen su süzülüp söz konusu kaşıntılı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır.
 25. Bir çay fincanı kaynatılmış sirkenin içine bir tatlı kaşığı sinameki katılıp kısa bir süre beklendikten sonra söz konusu kaşıntılı bölgeye günde iki kez sabah ve akşam sürülür.
 26. Bir litre suyun içine ince kıyılmış üçer çorba kaşığı kuru üzüm, papatya çiçeği, hünnap ve ravend katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere iki çay bardağı içilir.
 27. Bir miktar taze havuç yaprağı yıkanıp temizlenerek mikserle ezilip suyu çıkarıldıktan soonra bu su söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
 28. Bir kahve fincanı vazelin ile bir çorba kaşığı huş ağacı katranı merhem haline gelene kadar karıştırılıp söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
 29. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı ayıkulağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 30. Bir kahve fincanı vazelin ile bir çorba kaşığı ıtırçiçeği merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
 31. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar taze cevizyaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu kaşıntılı bölge günde iki kez sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
 32. Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar çam yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
 33. Bir litre suyun içine iki çorba kaşığı hindiba kökü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek bir su bardağı süzme bal ilavesiyle günde iki kez sabah ve akşam olamk üzere birer çay fincanı içilir. Bu işlem kaşıntı geçinceye kadar devam ettirilir.
 34. Birer çorba kaşığı nöbet şekeri ile karanfil havanda dövülerek ezildikten sonra günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yenir.  Bu işlem kaşıntı geçinceye kadar devam ettirilir.
 35. Bir litre suyun içine birkaç adet söğüt yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından yapraklar alınarak söz konusu kaşıntılı bölgeye konur.
 36. Bir adet orta büyüklükteki siyah turp kabukları soyulduktan sonra rendelenip veya mikserden geçirilip elde edilen posanın suyu sıkılarak içilir.
 37. Bir litre suyun içine üç çorba kaşığı şahtere otu katılıp kaynatıldıktan sonra süzülüp yemeklerden önce birer su bardağı içilir.
 38. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay  kaşığı adaçayı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 39. Bir tatlı ksşığı acı yonca ve yine bir tatlı kaşığı ravend bir litre suyun içine atılıp kaynatıldıktan sonra yemeklerden önce birer su bardağı içilir.
 40. Yarım litre suyun içine birer silme yemek kaşığı ince kıyılmış ravend ve karahalile katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek bir çay fincanı bu karışıma bir çorba kaşığı peynir suyu katılıp günde üç öğün birer çay fincanı içilir.
 41. Günde üç öğün peynir suyu içilir.
You can leave a response, or trackback from your own site.