KULAK İLTİHABI

KULAK İLTİHABI
Tanımı: Dış kulak iltihabında, kulak deliği ve kulak zarına kadar uzanan dış kulak yolundadır. Otitis media, orta kulak, otitis intema, ise iç kulak iltihabıdır.
Nedenleri: Bademcik iltihabı, grip, kızıl, kızamık, difteri gibi hastalıklar neden olurlar. Tedavi nedenin tedavisidir ve uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: Küçük bir baş soğan kabuklarından temizlendikten sonra mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla suyu çıkartılır ve 2-3 damla kulağın içine damlatılır.

  1. Kulağın içine 2-3 damla ılık sirke damlatılır.
  2. Kulağın içine 2-3 damla ısıtılmış ılık badem yağı damlatılıp, kulağın üzerine ütüyle yada sıcak buharla ısıtılmış havlu tampon olarak konur.
  3. Bir miktar zeytin yaprağı mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla sıkılıp suyu elde edildikten sonra 2-3 damla kulağın içine damlatılır. Damlatılacak suyun içinde kesinlikle tortu olmamalıdır.
  4. Bir miktar söğüt yaprağı mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla sıkılıp suyu elde edildikten sonra 2-3 damla kulağın içine damlatılır. Damlatılacak suyun içinde kesinlikle tortu olmamalıdır.
  5. Bir miktar taze kekik ince kıyıldıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, iyice süzüldükten sonra 2-3 damla kulağın içine damlatılır.
  6. Bir miktar taze papatya çiçeği  ince kıyıldıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, iyice süzüldükten sonra 2-3 damla kulağın içine damlatılır.
  7. Bir cezve suyun içine iki çorba kaşığı kimyon katılıp kaynatılarak buharlaşma sağlandıktan sonra kalan sulu lapayı temiz bir tülbentin arasına koyarak kulağın üzerine tampon yapılır.
  8. Bir cezve suyun içine ince kıyılmış iki kaşık sedef çiçeği katılıp kaynatılarak buharlaşma sağlandıktan sonra kalan sulu lapayı temiz bir tülbentin arasına koyarak kulağın üzerine tampon yapılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.