KULAK AĞRISI

KULAK AĞRISI
Tanımı: Dış kulak, orta kulak ve iç kulaktaki bir rahatsızlığa bağlı bulunabileceği gibi, başka bir hastalığın da habercisi olabilir.
Nedenleri: Tanımdada bahsettiğimiz gibi, direkt kulakla ilgili bir sorun yüzündan veya boyun ve kulak bölgesine yakın lenf bezlerinin bir sorunu, bademcik iltihabı, çene kemiğinde bir deformasyon, diş ağrısı gibi nedenler sıralanabilir. Bunların haricinde dışarıdan bir darbenin kulağa vermiş olduğu zararada bağlı bulunabilir. Tedavisi nedenin nedenin tedavisidir. Uzman bir doktora danışmakta fayda vardır.
Öneriler: Bir miktar taze ısırgan yaprağı temizlenip yıkandıktan sonra nemli halde mikserden geçirilerek katlanmış bir tülbentin arasına, sulu lapa haline gelmiş posayla birlikte bırakılıp, ağrıyan kulağın arka tarafına tampon yapılır.

 1. Küçük bir baş soğan kabuklarından temizlendikten sonra mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla suyu çıkartılır ve küçük bir pamuğun üzerine 2-3 damla damlatıldıktan sonra ağrıyan kulağın içine tampon yapılır.
 2. Küçük bir siyah turp kabukları soyulur ve mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla sıkılıp suyu elde edildikten sonra 2-3 damla ağrıyan kulağın içine damlatılır. Damlatılacak suyun içinde kesinlikle toru olmamalıdır.
 3. Bir miktar maydanoz temizlenip yıkandıktan sonra nemli halde mikserden geçirilerek katlanmış bir tülbentin arasına, sulu lapa haline gelmiş posayla birlikte bırakılıp, ağrıyan kulağın arka tarafına tampon yapılır.
 4. Bir miktar taze öksürük otu temizlenip yıkanıp nemli halde mikserden geçirilerek bir tülbnet yardımıyla sıkılıp suyu elde edildikten sonra 2-3 damla ağrıyan kulağın içine damlatılır. Damlatılacak suyun içinde kesinlikle tortu olmamalıdır.
 5. Bir miktar ebegümeci temizlenip yıkandıktan sonra nemli halde mikserden geçirilerek katlanmış bir tülbentin arasına, sulu lapa haline gelmiş posayla birlikte bırakılıp, ağrıyan kulağın arka tarafına tampon yapılır.
 6. Bir miktar sarımsak kabuklarından temizlendikten sonra mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla suyu çıkartılır ve küçük bir pamuğun üzerine 2-3 damla damlatıldıktan sonra ağrıyan kulağın içine tampon yapılır.
 7. Küçük bir elma kabuklarından temizlendikten sonra mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla sıkılıp suyu elde edilir ve 3 damla ağrıyan kulağın içine damlatılır. Damlatılacak suyun içinde kesinlikle tortu olmamalıdır.
 8. Küçük bir cezvenin içine ince kıyılmış bir avuç papatya katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek ağrıyan kulağın içine 2-3 damla damlatılır. Damlatılacak suyun içinde kesinlikle tortu olmamalıdır.
 9. Bir miktar nane yıkanıp temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla suyu çıkartılır ve küçük bir pamuğun üzerine 2-3 damla damlatıldıktan sonra ağrıyan kulağın içine tampon yapılır.
 10. Bir çay kaşığı sirke ile yarım çay kaşığı gülyağı karıştırılıp ağrıyan kulağın içine 2-3 damla damlatılır.
 11. Bebeğin kulak ağrısı olduğunu hissetmeniz durumunda 2-3 damla anne sütü damalatılır.
 12. Bir cezvenin içine bir avuç ince kıyılmış pelin otu katılıp kaynarken çıkan buharına kulak tutulur.
You can leave a response, or trackback from your own site.