KUDUZ

KUDUZ
Tanımı: Özellikle, köpek, kedi, kurt, yarasa gibi memeli hayvanlarda görülen ve insanlara geçebilen bir hastalıktır. Etkeni özel bir virüstür.
Nedeni: Bir rhabdovirus’un merkez sinir sistemini enfekte etmesi olup insana hastalıklı hayvanın ısırmasıyla geçer.
Kuluçka devri, bir haftayla altı ay arası değişir. Virüs, sinirler boyunca beyine iletildiğinden, yüzde olan ısırıklarda, kuluçka devri kısa olup, buna karşın ayaktaki ısırıklarda uzar.
Belirtileri: Köpekte kızgınlık ve azgınlık görülür, hayvan havlarken belirli bir ses çıkarır. Bu sesten dolayı köpeğin ağzında veya boğazında var olduğu sanılan yabancı bir cismi elle çıkartmaya çalışmak köpeğin salyasından hastalığın buluşmasına neden olur. Böylesi bir durumda en yakın sağlık merkezine baş vurmak gerekir. İnsandaki ilk belirtiler, karamsarlık ve huzursuzlıktur. Hasta su içmeye kalkıştığında, yutakta ortaya çıkan ağrılı kasılmalardan ötürü, bunu başaramaz ve buna dayanarak duruma su korkusu (hidrofobi) adı verilir. bu ağrılı kasılmalar giderek yayılır, hastada genel konvülsiyonlar ve dililik hali belirir. Bir kaç gün içinde genel felç ortaya çıkar ve hasta komaya girip ölür.
Kişi, kuduz bir hayvan tarafından ısırıldığını tahmin eder etmez, tedavisine başlanmalı ve mümkünse ısıran hayvan bulunup, durum teşhis edilmelidir. Isırık yeri cerrahi girişimle temizlenir ve kuduz serumu zerk edilir. Ölü kuduz virüsüyle de aktif bağışıklık başlatılır. Aşılama yöntemleri değişkendir, ancak genel ilke, hastada, kuluçka devresi sona ermeden, bağışıklık oluşturmaktır. Hastalık belirdiği zaman, artık ölüm kaçınılmazdır.
Kuduz şüphesi taşıyan bir hayvan tarafından ısırılmanın hemen ardından ısırıklı bölgeden bolce kan akıtılıp oksijenli su ve tentürdiyotla yıkanıp hemen kuduz aşısı yapılan bir merkeze gitmek en sağlıklı yoldur.

You can leave a response, or trackback from your own site.