KORONER YETMEZLİĞİ

KORONER YETMEZLİĞİ
Tanımı: Kalp kasına kan ileten atardamarın bir hastalığıdır.
Nedenleri: Kalp kasının bir bölümünün kanlanmasının tamamen kesilmesi ve o bölgenin beslenememesinden veya koroner atardamarda bir tromboz (pıhtılaşma) nedeniyle oluşur. Koroner yetmezliği, 40-60 yaşlarında ve kadınlardan fazla erkeklerde görülür.
Öneriler: Bir miktar taze ayı sarımsağı (yaprakları) parçalandıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf alkol eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, yemeklerden evvel az miktarda suyun içine bir çay kaşığı katılarak kullanılır.

  1. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civanperçemi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
  2. On tane taze maydanoz sapı yaprakları ile birlikte, bir litre şaraba (kırmızı veya beyaz olması önemli değildir) eklendikten sonra, bir veya iki yemek kaşığı üzüm sirkesi katılıp, kısık ateşte on dakika kaynatılarak üzerine 300 gram süzme bal ilave edilip dört dakika daha kaynatılmaya devam edilir ardından süzülerek içi saf alkolle yıkanarak temizlenmiş daha büyük bir şişenin içine dökülerek ağzı sıkıca kapatılıp hava alabileceği yerlere balmumu dökülerek saklanır. Gerektiğinde günde üç kez ikişer yemek kaşığı alınarak kullanılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.