KÖR ÇIBAN

KÖR ÇIBAN
Tanımı: Kan çıbanıyla aynı özellikleri gösterip genellikle başverme görülmez.
Öneriler: Bir miktar taze ayı sarımsağı (özellikle taze soğancıkları) yıkanıp temizlendikten sonra ıslak halde havanda dövülüp çıbanın üzerine sürülerek gazlı bezle sarılır.

  1. Bir miktar arpa unu ile süzme bal karıştırılıp çıbanın üzerine sürülüp gazlı bezle bağlanır.
  2. Bir miktar iyice ufalanmış sarı sumak yağrağı haşlandıktan sonra suyuna batırılacak bir pamukla sıcak kompres yapılıp kalan posası ise sıcak halde çıbanın üzerine bırakılıp gazlı bezle sarılır.
  3. Bir bardak sıcak suyun içine yarısına kadar granül sabun katılıp erimesi beklendikten sonra fazla suyu atılıp üzerine ince kıyılmış ve dövülmüş bir çorba ksşığı kusukulağı ve bir çorba kaşığı tuzsuz tereyağı katılıp birbirine iyice karıştırıldıktan sonra çıbanın üzerine sürülüp gazlı bezle bağlanır.
  4. Bir miktar taze kokulu yapışkan otu yıkanıp temizlendikten sonra ıslak halde havanda dövülüp çıbanın üzerine sürülerek gazlı bezle sarılır.
  5. Bir miktar hindiba haşlandıktan sonra sıkılıp, posası sıcak halde çıbanın üzerine bırakılıp gazlı bezle sarılır.
  6. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı keten tohumu bir çay kaşığı süzme bal ile karıştırılıp çıbanın üzerine sürüldükten sonra bir sargı bezi ile bağlanır.
  7. Yarım litre kaynatılmış sütün içine yarım kahve fincanı yulaf unu, bir çorba kaşığı süzme bal ve bir çiğ yumurta katılıp iyice karıştırıldıktan sonra çıbanın üzerine sürülür.
  8. Havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir tatlı kaşığı keten tohumu bir çay kaşığı süzme bal ile karıştırılıp çıbanın üzerine sürüldükten sonra bir sargı bezi ile bağlanır.
You can leave a response, or trackback from your own site.