KOLESTEROL

KOLESTEROL
Tanımı: Karaciğer tarafından ayrıştırılan ve besinlerle de alınan bir maddedir. Tek otumlu bir alkol olup, hayvansal ve bitkisel yağların içinde bulunur. Safra taşlarının büyük bir bölümü bu maddeden, bazende bu maddenin safra boyalarıyla karışmasından oluşur. Atardamar hastalığında ve özellikle kalp atardamarlarının bozulmasında rolü önemlidir. Cinsiyet hormonları ve böbreküstü bezleri hormonları steroidler adını alır ve kolesterolden yapılmıştır.
Kolesterol rejimi uygulanması bazı durumlarda bir atardamar duvarı hastalığı olan ateron a (arterin iç tabakasının kalınlaşması ve bu kalınlaşan kısımda yağlı bir maddenin birikmesi) yolaçar, dolayısıyla kolesterol rejimi, kolesterolü az olan perhiz olarak uygulanır. Alkol, sigara, çay ve kahve gibi maddelerden kesinlikle uzak durmak gerekir.
Öneriler: Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çıban otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

 1. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç taze zeytin yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 2. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı yabani hindiba katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 3. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 4. Bir litre suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmiş bir silme yemek kaşığı ardıç tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 5. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı kuşdili katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 6. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç mısır püskülü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 7. Her gün yemek aralarında iri bir diş sarımsak yenir.
 8. Bir litre suyun içine bir avuç mısır püskülü katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 9. Her gün yemek aralarında maydanozlu havuç salatası yenir.
 10. Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç enginar yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
 11. Yirmi adet ceviz parçalandıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar zeytinyğı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak, yemeklerden evvel az miktarda suyun içine bir çay kaşığı katılarak kullanılır.
You can leave a response, or trackback from your own site.